Obvoznico izločili iz projekta
Zaradi pomanjkanja denarja v državnem proračunu so iz projektiranja protipoplavnih ureditev v Železnikih izločili obvoznico.
Železniki – Hkrati z zagotovitvijo poplavne varnosti bi v Železnikih morali zgraditi tudi 800 metrov dolgo obvoznico na levem bregu Selške Sore, a bo promet očitno še kar nekaj časa potekal med hišami v starem mestnem jedru. Na ministrstvu za okolje in prostor so še nedavno napovedovali, da bodo objavili nov razpis za izbiro projektanta (prvega so lani jeseni razveljavili) za celotno prvo fazo vodnih ureditev od Alplesovega do Dolenčevega jezu skupaj z novo obvozno cesto, a so slednjo naknadno izvzeli iz projekta. »Zaradi nezadostno zagotovljenih sredstev državnega proračuna za gradbena dela za obvozno cesto v Železnikih je bilo v usklajevalnih postopkih ugotovljeno, da je potrebno projektiranje obvoznice v tej fazi izločiti iz javnega naročila in prioritetno izvajati postopke, povezane z ukrepi za zagotavljanje poplavne varnosti oz. vodnih ureditev, kot so opredeljene s sprejetim državnim prostorskim načrtom,« so pojasnili na ministrstvu.
Dodali so še, da terminski načrti za pridobitev dokumentacije, ki se nanaša samo na načrtovanje vodnih ureditev na Selški Sori skozi Železnike, ostajajo nespremenjeni: »Pridobitev ustreznih dovoljenj za gradnjo oz. posege v prostor pričakujemo v prihodnjem letu, prav tako tudi pričetek pripravljalnih del.«
»Na ministrstvu za infrastrukturo imajo velike težave z zagotavljanjem sredstev za nove investicije, saj so povedali, da nimajo denarja ne za pripravo projekta ne za kasnejšo gradnjo obvoznice,« je pojasnil župan Železnikov Anton Luznar in dodal, da so bili ob novici o opustitvi projektiranja obvoznice, katere gradnja bi stala pet milijonov evrov, razočarani, saj je prometna razbremenitev starega dela mesta nujno potrebna. A kot poudarja, bi v nasprotnem primeru lahko ostali še brez državnih sredstev za protipoplavne ureditve: »Letos imajo za pripravo projektov vodnih ureditev zagotovljenih 1,2 milijona evrov iz naslova tehnične pomoči in 200 tisoč evrov iz vodnega sklada. Ne gre več čakati, saj je vlada v operativnem programu za izvajanje evropske kohezijske politike 2015–2020 opredelila tudi zagotovitev poplavne varnosti Železnikov in ne smemo dopustiti, da bi denar izgubili še za ta projekt.«
Izvedba vseh protipoplavnih vodnih ureditev vključno z zadrževalnikom nad Železniki, ki naj bi ga zgradili v drugi fazi, je sicer ocenjena na 22 milijonov evrov.