Brezplačna psihoterapevtska pomoč
Danes vrata odpirata dve brezplačni psihoterapevtski svetovalnici v sklopu projekta Anima Sana, in sicer v Lescah in na Jesenicah.
Pomembno je, da bo pomoč brezplačna, saj čustvene in duševne težave ponavadi postanejo nevzdržne, ko posameznik izgubi tudi materialno varnost.
Jesenice – Na Jesenicah so v četrtek predstavili projekt Anima Sana (zdrava duša), ki je namenjen krepitvi duševnega zdravja. V projektu so moči združili Razvojna agencija Zgornje Gorenjske, društvo Pot svetlobe, Psihiatrična bolnišnica Begunje, Fakulteta za zdravstvo Jesenice in Skupnost centrov za socialno delo. Financiran je iz programa Norveškega finančnega mehanizma, sofinancirajo pa ga tudi občine Bled, Bohinj, Gorje, Kranjska Gora, Jesenice, Radovljica in Žirovnica. Osrednji del projekta bo brezplačno psihoterapevtsko svetovanje, odprli bodo štiri psihoterapevtske svetovalnice, in sicer v Lescah in na Jesenicah že v ponedeljek, nekaj kasneje pa še v Mojstrani in Bohinjski Bistrici. Kot je dejal Andrej Debeljak iz društva Pot svetlobe, bo posameznikom na voljo brezplačno psihoterapevtsko svetovanje, v nadaljevanju pa bodo pripravili tudi deset kontaktnih radijskih oddaj ter na spletu odgovarjali na konkretna vprašanja. Uradne ure in lokacije pisarn so objavljene na spletni strani projekta Anima Sana. K sodelovanju so pritegnili tudi Psihiatrično bolnišnico Begunje in kot je dejal njen direktor Damijan Perne, bodo njihovi psihiatri nudili podporo, pomoč in nadzor. Kot je poudaril, je področje psihoterapije v Sloveniji kaotično, naziv psihoterapevt lahko dobi skorajda vsakdo, zato takšna pomoč včasih povzroči več škode kot koristi. Perne je dejal, da je vesel, da se s projektom Anima Sana vzpostavlja mreža pomoči posameznikom v težavah, ki še ne sodijo v krog psihiatrične obravnave, a je kljub temu pomembno, da jih začnemo reševati, dokler so še v zgodnji fazi. V primerih, ko bodo psihoterapevti presodili, da posameznik potrebuje drugačno obravnavo, pa bodo lahko vstopili tudi v krog pomoči v sklopu bolnišnice. V projektu sodeluje tudi Fakulteta za zdravstvo Jesenice, ki bo opravila analizo stanja na področju duševnega zdravja na območju zgornje Gorenjske, na tej osnovi pa bodo pripravili tudi programe pomoči določenim ciljnim skupinam. Kot so še poudarili sodelavci projekta, bo posameznikom, ki se bodo obrnili po pomoč, zagotovljena anonimnost.