Ta konec tedna se je v Žireh odvijal osrednji program v okviru 9. Slovenskih klekljarskih dni. / Foto: Primož Pičulin

V Žireh bo še »ropotalo« ...

Minuli konec tedna so bile Žiri spet v znamenju čipk. Razstave, ki so se razprostirale na več kot tisoč kvadratnih metrih površin, so bile znova prava paša za oči.

Žiri – Klekljarski dnevi v Žireh so tudi letos privabili množico obiskovalcev. Samo minuli konec tedna si je razstave, ki so jih popestrili s številnimi spremljajočimi dogodki, ogledalo več kot pet tisoč ljudi. »Obiskovalci so letos posebno pohvalili razstavne prostore, saj smo v svetlih prostorih Ike lahko vse razstave združili na enem mestu, obenem pa omogočili dostop tudi invalidom in staršem z otroki v vozičkih,« je bila zadovoljna predsednica klekljarskega društva Cvetke Marica Albreht, ki so že od vsega začetka pred devetimi leti glavni motor slovenskih klekljarskih dni v Žireh.

Osrednjo klekljarsko razstavo so letos pripravili pod naslovom Štirje letni časi, svoje izdelke, ki so nastali v medgeneracijskem sodelovanju med mladimi in starejšimi klekljaricami, pa je razstavila tudi Čipkarska šola Žiri. Klekljarice so prek klekljarskega natečaja naklekljale prtičke, ki sodijo pod skodelico kave, predstavili pa sta se tudi Andreja Stržinar z razstavo unikatnih kostumov iz naše preteklosti in Stana Kristan s šopki iz suhega cvetja. Na ogled so bile tudi čipke slovenskih klekljaric, ki so bile že predstavljene na svetovnem kongresu v Avstraliji, v kapeli Male Cvetke pa so pripravili razstavo 70 klekljanih golobov za 70 let miru po drugi svetovni vojni. Prvič so letos razstavili tudi več kot dvesto skodelic, ki so jih umetniki in rokodelci iz Slovenije in tujine izdelali na podlagi natečaja Skodelica kave.

Marico Albreht veseli, da že devet let na teh razstavah srečuje ene in iste obraze, ki se jim vsako leto pridružijo še številni novi. »Mnogi mi že danes pravijo, da bodo drugo leto spet prišli, ker jih zanima, kaj bomo spet 'ušpičile',« se nasmeje. Prav njej se gre zahvaliti, da klekljarska tradicija v Žireh ni zamrla. »Ko sem prišla v Žiri, je v klekljarski šoli znanje nabiralo 35 otrok in je bila tik pred zaprtjem. A takrat ni bilo službe zame, saj nisem bila prave 'barve'.« Po osmih letih potikanja po svetu se je vrnila v Žiri in pod novim ravnateljem prevzela vodenje klekljarske šole. Po tridesetih letih, ko je odhajala v pokoj, se je klekljanja učilo že 145 otrok, danes jih je 115. Marica Albreht svoje zanje na mlade generacije prenaša že 52 let, klekljarsko šolo pa vodi njena hči Branka Grošelj. »Zdaj se ne bojim, da bi klekljanje v Žireh zamrlo, saj se pri nas kleklja v vsaki hiši. Tudi ko mene ne bo, bo v Žireh še 'ropotolo' za mano.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 28. april 2017 / 06:00

Gorenjski glas, št. 34

Gorenjski glas, 28. april 2017, št. 34

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 6. februar 2008 / 07:00

EU marjetica za Terme Snovik

Terme Snovik so šele tretje podjetje v Sloveniji, ki je prejelo ta prestižni evropski znak za okolje, in prvo na področju turizma.

Kranj / sreda, 6. februar 2008 / 07:00

Prihodnost jih (še) ne zanima

V športni dvorani na Zlatem polju je visokošolsko ministrstvo pripravilo posvet za dijake zaključnih letnikov.

Žiri / sreda, 6. februar 2008 / 07:00

Smučišče Goropeke propada

Dobrih dvesto metrov dolgo smučišče na Goropekah že več let sameva in čaka na boljše čase. Zaprto je zaradi neurejenih dokumentov.

Zanimivosti / sreda, 6. februar 2008 / 07:00

Gasilstvo zanima tudi mlade

Gasilsko društvo Bistrica pri Tržiču ima med 74 člani 26 mladih. To obeta razvoj, meni predsednik Bojan Balantič.

Bohinj / sreda, 6. februar 2008 / 07:00

Ekonomska analiza pokazala stanje občine

Bohinj - Občina Bohinj je dala izdelati ekonomsko analizo stanja občine. Njen namen je bil pripraviti čim bolj popolno in aktualno sliko prebivalstva in gospodarstva občine Bohin...