Andrej Babič, Cvetka Koželj in Martin Košir na pogovoru v Dupljah

Spomini na partizanska leta

Cvetka Koželj, Andrej Babič in Martin Košir so v Dupljah pripovedovali o svojih partizanskih spominih in pogledih na današnji čas.

Duplje – V spomin na 70. obletnico konca druge svetovne vojne in na zmago nad fašizmom in nacizmom ter v počastitev dneva upora je krajevno združenje Zveze borcev za vrednote NOB Duplje organiziralo pogovor s tremi še živečimi borci narodnoosvobodilnega boja: s Cvetko Koželj iz Kranja, rojeno v Strahinju, z Andrejem Babičem iz Kranja, rojenim v Britofu, in z Martinom Koširjem iz Gorič, kjer je bil tudi rojen. Cvetka Koželj je delovala v partizanskih tehnikah in bolnišnicah, Andrej Babič je bil večinoma partizan na Gorenjskem, Martin Košir pa je šel v partizane leta 1943 in je bil najprej borec Gorenjskega odreda, nato pa je bil udeleženec pohoda 14. divizije na Štajersko. Konec vojne je dočakal na Koroškem v okolici Borovelj. Na vprašanje, zakaj so se odločili za partizanski boj, so odgovorili, da zaradi domoljubja in sovraštva do okupatorjev, ki so skušali s pomočjo domačih izdajalcev napraviti deželo nemško in uničiti vse, kar je spominjalo na slovensko bit. Če bom že moral umreti, potem hočem umreti doma, je svojo partizansko odločitev komentiral Martin Košir. Andrej Babič se je spomnil dogodka pred osvoboditvijo, ko so ga Nemci ujeli, vendar se mu je uspelo rešiti. Povedal je, da je bilo seme medvojnega sovraštva med Slovenci posejano že pred vojno in da so imeli Nemci že na začetku okupacije po zaslugi domačih sodelavcev vse podatke, kdo simpatizira z odporom. Za Cvetko Koželj pa je bil dan svobode žalosten, saj so morali namesto veselja pokopati mlajšo sestro, ki jo je v zadnjih dneh vojne na robu Udin boršta ubil izdajalec iz bližnje vasi. Nad današnjimi razmerami v Sloveniji so razočarani. Od samostojne države so veliko pričakovali, vendar so bila pričakovanja večinoma utvara. Posamezniki so pograbili družbeno bogastvo zase in povzročili krizo, katere davek plačujemo vsi, krivci pa so večinoma zaščiteni in nekaznovani. Truditi se je treba, da mladim ne bomo ukradli tudi prihodnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 10. julij 2023 / 10:34

Dr. Marija Kavkler (1)

Dr. Marija Kavkler že vrsto let živi v Ljubljani, sicer pa je Gorenjka. Še vedno se redno vrača v domači Tržič. Kljub temu da je že nekaj let upokojena, ostaja dejavna zunanja sodelavka Pe...

Objavljeno na isti dan


Kultura / četrtek, 19. junij 2014 / 10:02

Filmski festival z ekološko noto

Ta teden je Bled filmsko obarvan: od 17. do 21. junija tam namreč poteka prvi mednarodni angažiran filmski festival v Sloveniji, Bled Film Festival.

Jesenice / četrtek, 19. junij 2014 / 09:35

Svetovni dan družabnega pletenja

Na Jesenicah so se pridružili svetovnemu dnevu družabnega pletenja. Skupaj so pletle Bošnjakinje, Srbkinje, Kosovarke in Slovenke.

Nasveti / četrtek, 19. junij 2014 / 09:35

Osvežitev za poletne dni

Prvi vročinski val je že za nami. V vročih dneh še kako prav pride osvežilna sladica. Priprava domačega sladoleda in sladice v kozarcu vam ne bo vzela veliko časa.

Nasveti / četrtek, 19. junij 2014 / 09:32

Tanja odgovarja

Hvala za vse odgovore do sedaj. Tokrat vas sprašujem za najmlajšega sina. Ali se bo vključil v novo okolje in ali bo uspešen še naprej? Hvala vam za odgovor.

Razvedrilo / četrtek, 19. junij 2014 / 09:30

Pri sto štirih brez zdravil

V Zavodu svetega Martina v Srednji vasi v Bohinju je stočetrti rojstni dan praznovala še čila Jeseničanka Frančiška Možina, ki se je sicer rodila v Bohinju.