
Gimnazija Jesenice praznuje
Ob sedemdesetletnici Gimnazije Jesenice so pripravili vrsto zanimivih dogodkov, med drugim tudi okroglo mizo o prihodnosti šolstva in gospodarstva na Jesenicah.
Jesenice – V torek so na Gimnaziji Jesenice začeli sklop dogodkov ob praznovanju sedemdesetletnice. Najprej so odprli razstavo fotografij, slik, knjig in mozaika z naslovom Od trnja do zvezd, zatem pa pripravili okroglo mizo o prihodnosti razvoja šolstva in gospodarstva na Jesenicah. Na njej so sodelovali: Vera Djurić Drozdek, vodja oddelka za gospodarstvo na Občini Jesenice, starosta ekonomistov prof. dr. Jože Mencinger in Darko Mikec, direktor in solastnik uspešnega jeseniškega podjetja DaMa.Tech. Zanimivo, vsi trije so nekdanji maturanti Gimnazije Jesenice. Vera Djurić Drozdek je predstavila nekaj kazalcev gospodarskega razvoja Jesenic in med drugim dejala, da kazalniki niso tako zelo slabi, kot mnogi mislijo. Stopnja brezposelnosti znaša 13 odstotkov, kar je manj od slovenskega povprečja, dodana vrednost na zaposlenega dosega gorenjsko povprečje, plače slovensko povprečje (povprečna bruto plača lani je znašala 1539 evrov). Res pa je, je dejala, da število prebivalcev vztrajno pada. In prav o tem – kaj storiti, da bi se mladi po koncu študija vrnili na Jesenice in prispevali k razvoju kraja, je tekla beseda na okrogli mizi. Anketa med dijaki je pokazala, da si jih kar tretjina želi zaposliti v tujini. Kot je dejal prof. dr. Jože Mencinger, nova generacija mladih ljudi o sebi razmišlja kot o Evropejcih in o Evropi kot o svoji domovini. Zato je razumljivo, da mnogi ne želijo ostati v Sloveniji. Dejstvo je tudi, je dejal, da je za mlade generacije težko, saj po študiju težko dobijo zaposlitev, prav tako je socialna varnost bistveno drugačna, kot je bila v preteklosti. Darko Mikec je s predstavitvijo svoje poslovne poti predstavil primer, kako je mogoče uspeti tudi na Jesenicah. Ravnateljica Gimnazije Jesenice Lidija Dornig je dejala, da je zelo pomembno, da mladi ostanejo na Jesenicah in prispevajo k razvoju mesta.
V sklopu praznovanj je v sredo v dvorani gledališča potekala tudi gledališka predstava Gimnazijskega teatra Pohujšanje v dolini Šentflorjanski, ki jo je režiral Gregor Čušin, prav tako nekdanji jeseniški gimnazijec. Šestega maja bo potekala še slavnostna akademija ob obletnici, 9. maja pa srečanje vseh generacij, na katerega se je prijavilo že več kot sedemsto nekdanjih gimnazijcev.