
Vladni vrtiček 2014–
Tokrat smo preverjali, kako svoj vrt obdeluje in ga neguje aktualna slovenska vlada.
Na slovenskem vladnem vrtu, ki ga je predvidoma v štiriletno obdelovanje dobil Miro Cerar, se je od jeseni dogajalo marsikaj zanimivega. Kar nekaj časa je trajalo, da se je MC odločil, kakšno zelenjavo bo gojil, nakar se je začelo jesensko sajenje. Skupaj s prijateljskimi vrtnarji je posadil šestnajst različnih vrtnin iz treh različnih semenarn. Ampak saj veste, kako je, nekatera semena ali sadike se dobro primejo in se lepo vklopijo v okolje, spet druge se na vrtu ali širšem okolju ne znajdejo preveč dobro, zato ali odmrejo ali pa nikakor ne morejo pognati. Dejstvo pa je, da tudi uporabnik vrta, dvomilijonski narod, določene povrtnine ne uživa z največjim veseljem, še težje pa jih prebavlja. Že prvi mesec po posaditvi se je izkazalo, da gospodarski fižol vrste Jožef Petrovič ne bo uspeval. Menda se je v prejšnjih službah kartelno dogovarjal z drugimi fižoli, kdo bo dobil boljše dele vrta za svojo rast, kar seveda ne gre. Sadiko brez listnice Violeto Bulc so iztrgali iz zemlje, še preden je uspela pognati. Izvozno naravnani slovenski vrt jo je izvozil v Bruselj.
Potem ko je pust z uspehom odgnal zimo, kakopak tudi s slovenskega vrta, se je izkazalo, da tudi solati endiviji, bolj znani pod imenom Stanka Setnikar Cankar, na slovenskem vrtu ni več mesta. Endivija je zahtevala preveč prostora zase in v njeni bližini ni pustila rasti nobeni drugi zelenjavi. Trenutno še preverjajo endivijsko zgodovino, saj se je ta sicer povsem običajna solata prodajala po občutno previsoki ceni, poleg tega pa na trgovske police ni pustila drugih konkurenčnih solat: ledenke, kristalke, radiča in podobnih.
Ker je med solatami nastal prazen prostor, je MC v solatno vrtno gredo kandidiral novo vrsto motovilca, v solatnih krogih imenovano Klavdija Markež. Komaj so jo vtaknili v zemljo in čez konec tedna dvakrat zalili, se je že izkazalo, da motovilec Markež sploh ni nobena novost, ampak je skorajda identičen motovilcem, ki rastejo po številnih vrtovih po državi in nasploh ne dosegajo visoke cene. Trenutno ima težave tudi korenček vrste Janko Veber. Jeseni se je dobro prijel, preko zime pod snežno odejo pognal svoj koren v zemljo, a glej ga, vraga, svoje korene je širil tudi na druge dele vrta in tako ogrozil podzemni živelj: krte, gliste, murenčke in podobno. Kot kaže, bodo korenček vrste Veber v kratkem izpulili in ga vrgli v kakšen oddaljen del vrta, kjer pod zemljo ne bo delal škode.
Tako je na aktualnem slovenskem vladnem vrtu, za katerega skrbi MC. Naj dodamo še, da se na levi strani ob ograji veselo razrašča rdeči paradižnik, medtem ko druga zelenjava ostaja tam, kjer je, upokojenska na starem delu vrta, nekatere povrtnine pa na oni strani ograje izven vrta.