Ostra meja med civilisti in vojaki

Ko se je leta 1988 zgodil proces JBTZ, me ni bilo v Sloveniji. Dva meseca pred aretacijo Janeza Janše sem odšel za dopisnika Tanjuga in Dela v Argentino. Med štirimi udeleženci procesa so bili trije moji dobri kolegi: Janez Janša, ki je bil celo sošolec s fakultete, David Tasić in Franci Zavrl. Samo Ivana Borštnerja nisem poznal. Zato me je novica o tem, da jih zapirajo, šokirala. Vsi smo bili tedaj prepričani, da proces demokratizacije Jugoslavije nezadržno napreduje, v njem pa brez dvoma prednjačimo Slovenci. Potem pa se je nenadoma ravno pri nas zgodil tak hud korak nazaj. Seveda sem iz Buenos Airesa novinarskemu kolegu Miletu Šetincu, ki je bil tedaj že na Delu, nemudoma poslal svoj podpis in se pridružil odboru za zaščito svojih kolegov. Potem pa se mi je kot na pladnju ponudila še krasna novinarska podpora. Ravno v tistem času so namreč v Argentini pred civilnim sodiščem sodili generalom, ki so sodelovali v krvavi vojni proti civilistom. Na Delu so moj prispevek o tem sojenju na veliko objavili pod naslovom: »V Argentini generalom sodijo civili«. V Ljubljani je bilo namreč ravno obratno. Tu so civilistom sodili pred vojaškim sodiščem. Prispevek, opremljen s tem naslovom, je bil toliko bolj udaren, ker je bila v našem okolju tedaj Argentina sinonim države, v kateri je vojska na veliko kršila človekove pravice, njihova nova demokratična oblast pa se je ukvarjala s porodnimi težavami. Samo v dveh letih bivanja v Buenos Airesu sem doživel tri poskuse vojaških udarov, ki so vsi spodleteli.

Razmerje med civilno družbo in vojsko je izredno delikatno. Vojska je s svojo oborožitvijo vsaj teoretično nevarnost za vsako demokracijo. Takšna, da so se na primer v Kostariki že zdavnaj odločili za njeno ukinitev. V tej srednjeameriški državi so to storili z zgovornim argumentom. Dejali so, da je denar za oborožitev pametneje vlagati v zaščito okolja, saj bo kmalu prišel čas, ko bodo ljudje z vsega sveta k njim hodili gledat neokrnjeno naravno v njihovih naravnih parkih. To se zdaj že dogaja. Kostarika je brez vojske preživela vse srednjeameriške krize in državljanske vojne v sosednjih Nikaragvi, Salvadorju, Gvatemali in Hondurasu, na koncu pa je celo odločilno sodelovala v srednjeameriškem mirovnem sporazumu.

S tem, ko je naš obrambni minister Janko Veber obveščevalno-varnostni službi obrambnega ministrstva naročil analizo učinkov prodaje Telekoma Slovenije, je prestopil tisto mejo, ki ločuje civilno od vojaške sfere. Ko se je nekaj podobnega zgodilo pri aferi Depala vas, je v zrak skočila vsa slovenska levica, pri ministru Vebru pa zdaj gledajo v neko čisto drugo stran.

Predsednik vlade Miro Cerar je na začetku vladanja postavil visoke etične standarde, potem pa se je dobesedno preobjedel zarečenega kruha, saj so mu vladni sodelavci po tekočem traku podirali njegova načela. Zato zdaj, ko mu je obrambni minister prestopil delikatno mejo med civilno in vojaško sfero, res ni imel več druge možnosti, kot da zahteva njegov odstop.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 3. april 2007 / 07:00

Delo je vrednota (2)

Delo največkrat zasovražimo takrat, ko ga ne zmoremo in ga je preveč. Ali pa takrat, ko opravljamo delo namesto drugih. Tako pri prvi kot pri drugi težavi ljudje različno reagiramo. Nekateri se ust...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:33

Čufarjevi dnevi znova napolnili gledališče

Čufarjevo plaketo za najboljšo predstavo po izboru žirije je prejela skupina Hlodi, KUD Franc Kotar Trzin, za predstavo Blaznost igre. Občinstvo pa je za najboljšo izbralo domačo predstavo Za zmeraj!

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:19

Ponosni na rezultate gospodarstva

Slovensko gospodarstvo dosega izjemne rasti, a izzivov je tudi v prihodnje še dovolj, je bilo glavno sporočilo štirinajstega Vrha slovenskega gospodarstva.

GG Plus / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:11

Vsi smo želeli biti kuharji ...

Vodja kuhinje v Hotelu Korona v Kranjski Gori Janja Bučić je prejela priznanje turistično-gostinske zbornice za posebne dosežke in doprinos k dvigu kakovosti storitev, podelitev je bila na nedavnih Dn...

Kultura / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:10

Zbirka Umetniki dijakom

Na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju so slovesno odprli stalno zbirko likovnih del, ki so jih podarili člani Likovnega društva Kranj. Nastala je prva didaktična likovna zbirka na slovenskih šolah.

Kranj / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:08

Šteje edino zadovoljstvo

Na slavnostni seji ob sedemdesetletnici Planinskega društva (PD) Iskra Kranj so nekdanji in aktualni člani zaobjeli zgodovino ter predstavili bilten in organizacijo vodništva v društvu.