
Obiskovalcem približali svet slepih
V Knjižnici Bled gostijo potujočo razstavo Svet drugačnih občutij, ki so jo pripravili pri Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije v okviru projekta Knjižnica slepih in slabovidnih.
Bled – »Današnje odprtje razstave ni vsakdanji dogodek. Nimamo namreč pogosto priložnosti spoznati sveta slepote in slabovidnosti, zato smo zelo veseli, da razstava gostuje v naši knjižnici,« je na torkovem odprtju razstave Svet drugačnih občutij, ki bo na ogled do konca marca, poudarila direktorica matične knjižnice Antona Tomaža Linharta Radovljica Božena Kolman Finžgar. Na razstavi si je mogoče ogledati tehnične pripomočke in gradiva, ki so dostopna slepim, slabovidnim in osebam z motnjami branja, obenem pa so na kratko predstavili še zgodovino razvoja teh pripomočkov.
Zgodovina, so poudarili ob odprtju razstave, je namreč polna pomembnih mejnikov, ki so po zaslugi posameznikov ali skupin omogočili, da so se slepi in slabovidni lahko vključevali v družbo. Na Slovenskem je to vlogo prevzela Minka Skaberne, saj so po njeni zaslugi nastale številne knjige, prepisane v brajico. Na razstavi so predstavili zgodovinski oris razvoja tehničnih pripomočkov in knjižničnih gradiv v prilagojenih oblikah, obiskovalci pa si lahko ogledajo tudi knjige v brajici, spoznavajo različne lupe za povečavo in nove sodobne tehnologije zapisa besedil ter druge tehnične pripomočke, ki ljudem z okvaro vida olajšajo vsakodnevno življenje. Ob odprtju razstave je Božena Kolman Finžgar opozorila še na njihov projekt Zmoremo – čez ovire do oviranih, v okviru katerega poskušajo otrokom približati svet slepih in slabovidnih, da bi ga bolje razumeli. »Otroke prek delavnic, ki so jih zelo dobro sprejeli, naučimo sprejemati drugačnost – da to ni nekaj, kar nas bi omejevalo, ampak nas povezuje,« je razložil bibliotekar Andrej Jalen.
Odprtje razstave so tako kot v štirih drugih krajih po Sloveniji, v katerih se je že ali se še bo ustavila razstava, pospremili z dogodkom Znani Slovenci berejo. V blejski knjižnici so gostili Darka Torkarja, učitelja slovenščine na srednji ekonomski šoli v Kranju in napovedovalca na Radiu Kranj. Pojasnil je, da zelo rad bere, predvsem knjige, ki »previharijo možgane« in še nekaj časa ostanejo v spominu. Eno takšnih je po njegovem mnenju tudi delo slovenskega pisatelja Andreja Blatnika O čem govoriva, iz katere je obiskovalcem prebral odlomek. Knjiga ga je pritegnila zaradi globoke sporočilne vrednosti: »Danes je vse preveč pogovorov, pri katerih ne slišimo svojega sogovorca. Tega bi se morali zavedati in v pogovore vnesti bolj pomensko vsebino, ki obema sogovornikoma prinese več,« je poudaril Torkar.