Mladi politiki o alpskih problemih
Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra Kamnik bo med 16. in 20. marcem gostila jubilejni, 10. Mladinski parlament Alpske konvencije, katerega osrednja tema bodo letos ekosistemske storitve v času podnebnih sprememb. Dijakom iz sedmih držav bodo prisluhnili tudi uveljavljeni politiki.
Kamnik – Na kamniški Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra se pospešeno pripravljajo na osrednji mednarodni dogodek letošnjega šolskega leta – 10. Mladinski parlament Alpske konvencije, znan tudi kot YPAC (The Youth Parliament of the Alpine Convention). Odmevno srečanje bodo organizirali v sodelovanju z Občino Kamnik, Ministrstvom za okolje in prostor, ki koordinira izvajanje Alpske konvencije v Sloveniji, in Stalnim sekretariatom Alpske konvencije Innsbruck.
Gre za model mladinskega parlamenta, ki kot simulacija pravega parlamenta dijakom omogoča razpravljati in predlagati trajnostne rešitve za aktualne probleme v alpskih regijah. Mladinski parlament poteka vsako leto in traja en teden, vsakič pa ga gosti druga šola. Udeleženci so iz vseh sedmih alpskih držav: Slovenije, Avstrije, Švice, Nemčije, Francije, Italije in Liechtensteina, v projektu pa sodeluje deset šol, od tega dve slovenski, in sicer II. gimnazija Maribor ter Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra Kamnik, ki v tem projektu sodeluje že od leta 2009. Vseh udeležencev – dijakov in njihovih mentorjev – bo okoli 120. Uradni jezik sporazumevanja je angleščina, strogo pa je določen protokol oblačenja in vedenja, ki sledita zahtevam pravega parlamenta. »Zanimanje za sodelovanje na mladinskem parlamentu je med našimi dijaki veliko. Vsako leto jih povabimo k sodelovanju, izkazati se morajo z esejem v angleškem jeziku, komunikativnostjo, kritičnim razmišljanjem. Za letošnje srečanje smo tako izbrali devet dijakov in tri njihove mentorje, čeprav je mladinski parlament v dneh, ko poteka, povsem v rokah mladih,« je na predstavitvi projekta povedal ravnatelj Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik Šemso Mujanovič.
Osrednja tema letošnjega srečanja so ekosistemske storitve v času podnebnih sprememb, znotraj katere se bodo odbori podrobneje spoznali z naslednjimi podtemami: tla, proizvodnja hrane in asimilacija odpadkov, gozdovi kot vir obnovljive energije ter rekreacija in kulturni vidiki ekosistemov. Svoje ugotovitve in sklepe bodo dijaki predstavili tudi vplivnim politikom, ki so se odzvali vabilu, saj je eden od njihovih glavnih ciljev ta, da bi dosegli resnične in opazne spremembe. Osrednji dogodek tedenskega srečanja bo tako generalna skupščina, ki bo v četrtek, 19. marca, potekala v glavni dvorani državnega zbora.
Glavnina dogajanja se bo sicer odvila v Kamniku, kjer bo 17. marca ob 19. uri v avli Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra otvoritvena slovesnost, naslednji dan bo župan Marjan Šarec sprejel vse sodelujoče politike, zaključna slovesnost pa se bo 20. marca ob 11. uri začela na Gradu Zaprice.