Občane zmotil križ na mostu
Občina Mengeš je ob obnovi kamnitega mosta v Loki pri Mengšu namestila tudi cerkveno znamenje, kar pa se nekaterim občanom zdi protiustavno, saj bi morala biti država od cerkve ločena. Župan odgovarja, da je bil križ tam že od nekdaj.
Loka pri Mengšu – »Ker gre za most, ki je v občinski, torej javni lasti, menimo, da križu s korpusom ni mesta na javni površini. Gre namreč za simbol katoliške cerkve, torej verske skupnosti, in v zvezi s tem veljajo določene omejitve. Gre namreč za načelo ločitve države in verskih skupnosti iz 7. člena slovenske ustave. Menimo, da je postavitev zasebnega cerkvenega križa s korpusom na kamnitem mostu v Loki pri Mengšu, torej na javni površini, v nasprotju z načelom ločitve države in verskih skupnosti ter tako protiustavno. Bistvo načela je v tem, da preprečuje, da bi kakšna verska skupnost ali njen del postal del države, kamor seveda spadajo tudi občine in druge osebe javnega prava,« pravi vodja Koalicije za ločitev države in cerkve Herman Graber, ki se je odzval na prošnjo in pobudo občana, ki jih je opozoril za to problematiko.
Kot je med drugim še zapisal v javnem pismu, naslovljenem na Občino Mengeš, se nevtralnost države kaže tudi v tem, da se država ne sme opredeljevati za nobeno vero ali proti njej. » Tako se mora država izogniti vsaki indoktrinaciji v korist neke vere oz. verske skupnosti. Država se ne sme identificirati z nobeno vero ali versko skupnostjo, nobene podpirati in nikogar indoktrinirati z neko vero. V konkretnem primeru pomeni cerkveni križ na mostu to, da Občina Mengeš ni nevtralna, temveč se je postavila na stran katoliške cerkve in jo tako podprla. Cerkveni križ, torej del cerkve, je postal del Občine Mengeš, torej del države. Del cerkve ne sme biti del države, saj to pomeni zlitje občine in cerkve. To pa je direktno v nasprotju z načelom ločitve države in verskih skupnosti in s tem cerkve, ki zahteva ločenost in ne zlitja. Poleg tega pa cerkveni križ na javnem mestu pomeni zelo prefinjeno obliko širjenja katoliške vere. Vsako cerkveno dejanje je namreč usmerjeno k obrambi in širjenju katoliške vere, torej tudi sporna postavitev križa s korpusom na javnem mestu. Tudi to krši ustavno načelo ločitve. Poleg vsega navedenega pa je število cerkvenih simbolov (cerkva, kapelic, križev …) v Sloveniji zelo veliko.« V Koaliciji za ločitev države in cerkve zato pričakujejo, da bo Občina Mengeš domnevno sporni cerkveni križ na kamnitem mostu čim prej odstranila in tako zavarovala eno najpomembnejših ustavnih načel.
Za pojasnila smo poklicali župana Franca Jeriča, ki nam je dejal, da je kamniti most star že par sto let, z njim pa tudi križ, ki je tam že od nekdaj. »Ne gre za nobeno novo razširjanje vere. Včasih so takšna razpela postavljali v znak zahvale ali zaobljube in ko smo most obnavljali, smo se odločili spet postaviti tudi ta križ. Kogar ne moti, naj ga občuduje, kogar pa moti, pa naj pogleda stran!«