Svoboda ali smrt
Pretresljive zgodbe migrantov iz Gaze so rdeča nit fotografske razstave avtorja Matica Zormana v kranjskem Stolpu Škrlovec.
Že večkrat nagrajeni, osemindvajsetletni pripovedovalec fotografskih zgodb Matic Zorman se je pred kratkim vrnil iz Irana, kjer je v teheranski galeriji Upanja revolucionarne umetnosti gostoval s samostojno razstavo o kritičnih življenjskih razmerah v Gazi, na tokratni razstavi v Stolpu intermedijske umetnosti, poimenovani Dajte mi svobodo ali smrt, pa osvetljuje problematiko ilegalnega ubežništva, v katerega so zaradi vojaške okupacije prisiljeni številni prebivalci okupiranega območja.
Stalni vojni napadi, obleganja ter blokade so razlogi, da se predvsem mladi in izobraženi ljudje odločajo za ilegalen pobeg iz pekla, ki jih obdaja. Smrtonosni val ilegalnega ubežništva je tako zajel več Palestincev kot kdajkoli doslej. Tisoči se v upanju na stabilnejšo prihodnost odločajo za tvegan prebeg. Na poti preko podzemnih rovov bežijo v Egipt in naprej do Libije v upanju, da dosežejo ladje, s katerimi tihotapske združbe omogočajo pot v svobodo. Dno Sredozemskega morja je postalo grob že stotinam ubežnikov, neprešteta pa so tudi življenja, končana že prej, v puščavi. Razstava dokumentira razloge za prebeg iz ozemlja, kjer je upanje že davno umrlo. Skozi osebne zgodbe fotografski reportažni esej Matica Zormana pripoveduje o usodah ubežnikov in agoniji svojcev, ki v zapuščenih in večinoma porušenih domovih čakajo na uradne novice o svojih bližnjih.
“Matic osvetljuje problem, za katerega vemo, da obstaja, vemo, da je tam, a smo postali otopeli za usodo sočloveka. Ne samo da ne želimo, nočemo gledati obrazov teh ljudi, nočemo gledati njihovih razsutih domov, nočemo videti njihovega hrepenenja po normalnem življenju, nočemo videti njihovega dostojanstva, še najmanj pa si želimo vedeti njihovih imen. Raje poslušamo statistiko mnogomestnih števil ubitih in ranjenih, s katero nam postrežejo v istem dihu kot s statistiko gibanja delnic na borzi in cen goriva. V Zormanovih fotografijah lahko prepoznamo usodo sočloveka in spoznanje, da se za hladno statistiko skriva tragedija. Naslednjič, ko slišimo, da je v eksploziji umrlo osem ljudi in je bilo štiriindvajset ranjenih, raje pomislimo, da so naši otroci izgubili starša in naši starši izgubili otroka. Prijatelj je izgubil obe nogi, sošolcu je zgorel obraz, sosedovemu otroku pa se je od vsega gorja pomračil razum, zato ga je potrebno privezati, da sploh lahko prespi noč. Ker vse to se je res zgodilo! Morda ne nam, a točno to se je zgodilo sočloveku. Kajti če smo čisto iskreni in se vprašamo, v čem se mi razlikujemo od njih, pridemo do spoznanja, da to ni barva kože, niti veroizpoved, niti politično prepričanje. Edina resnična razlika med njimi in nami je ta, da smo se mi rodili na drugem koncu sveta. Čisto po naključju,” je avtorja predstavil fotograf Borut Peterlin.
Razstava bo na ogled do 23. marca, opozoriti pa velja na soboto, 14. marca, ko bo ob 18. uri razstavljene fotografije osebno predstavil avtor Matic Zorman.