Nov primer obvodnega posla
Gorenjski kriminalisti razkrivajo vedno nove nezakonitosti pri financiranju menedžerskega prevzema Merkurja. Ta teden so zaradi domnevno nezakonitega obvodnega financiranja ovadili sedem oseb, ki so bili leta 2007 na vodilnih mestih v Merfinu, Iskratelu in Gorenjski banki.
Kranj – Gorenjski kriminalisti so ta teden zaradi utemeljenega suma zlorabe položaja in pomoči pri kaznivem dejanju kazensko ovadili sedem odgovornih oseb v treh gorenjskih gospodarskih družbah in eno podjetje. Po neuradnih podatkih naj bi šlo za nezakonito financiranje menedžerskega odkupa nakelskega Merkurja v letu 2007, v katerega naj bi bi bili poleg Bineta Kordeža oziroma Merfina vpleteni tudi tedanji vodstvi kranjskega Iskratela in Gorenjske banke. V Iskratelu in Gorenjski banki zadnje v seriji kazenskih ovadb, povezanih s financiranjem odkupa Merkurja, ne komentirajo.
V preiskavi, ki jo je usmerjalo specializirano državno tožilstvo, so kriminalisti ugotovili, da naj bi holdinška družba (Merfin) v letu 2007 s pomočjo druge, obvodne družbe (Iskratel) v nasprotju s predpisi o bančnem poslovanju pridobila posojilo v višini 20 milijonov evrov, ki ga je potrebovala za financiranje menedžerskega prevzema, sama pa ga zaradi prevelike izpostavljenosti do banke (Gorenjska banka) ne bi uspela pridobiti. Obvodna družba je tako predstavljala samo vmesni člen, s čimer se je zagotovilo navidezno zakonito poslovanje banke. Posel so za holdinško družbo omogočile odgovorne osebe v banki in obvodni družbi, ki je bila v kaznivem dejanju po nastanku insolventnosti holdinške družbe oškodovana za okoli 9 milijonov evrov, so sporočili s Policijske uprave Kranj.
Gorenjski kriminalisti so konec leta 2013 zaradi podobnega obvodnega posla pri financiranju Merfina, takrat prek idrijske Hidrie, s katerim je bila Merfinu omogočena premoženjska korist v višini deset milijonov evrov, že ovadili štiri osebe. Februarja 2014 smo poročali tudi o kazenski ovadbi zaradi nezakonitega obvodnega financiranja prevzema Merkurja preko Skupine G v znesku šest milijonov evrov. Tedaj so bile ovadene tri osebe. Nekdanji vodstvi Iskratela in Gorenjske banke pa sta bili lani ovadeni tudi zaradi domnevno nezakonitega lastninjenja kranjskega proizvajalca telekomunikacijske opreme.
Po podatkih Policijske uprave Kranj so gorenjski kriminalisti v zadnjih dveh letih obravnavali kar 2500 gospodarskih kaznivih dejanj, s katerimi je bilo po oceni policije povzročeno za 70 milijonov evrov škode. Največ škode, približno 50 milijonov evrov, je bilo povzročene prav z zlorabami položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, za kar je zagrožena kazen zapora do osmih let.