Umetniška igra svetlobnih markacij
V tržiški Galeriji Atrij je do 2. marca na ogled ambientalna instalacija svetlobnih slik Sonce in luna I. avtorice Andreje Eržen.
Tržič – Konceptualno je razstava zasnovana večplastno in je preplet klasičnega slikarstva in sodobnih likovnih praks. Razdeljena je na dva dela, na notranji del in zunanji javni prostor, s postavitvijo svetlobnih objektov na pročelju občinske stavbe. Svetloba, ki pronica skozi poslikano pleksi steklo, se širi v prostor in tvori umetniško ambientalno postavitev. Slike prikazujejo motive mistične krajine z živalskimi in človeškimi motivi, ki tematizirajo arhetipska vprašanja o človeku, naravi in modernem življenju.
»Svetlobni objekti so svetlobne markacije, ki poustvarjajo formo časa. Pri likovnem delu me zanima učinek umetne konkretne svetlobe na barvno površino, obenem pa se dotikam vprašanj umestitve likovnega dela v javni prostor. Slike so večinoma okroglih oblik, ki je prvinska in najpopolnejša oblika narave. Slika nima več statične narave in postane del akcijskega prostora opazovalca. Svetloba je dejansko prisotna v konkretni obliki in je tretja dimenzija slike, obenem pa nosi svoj duhovni in metaforični pomen. S svetlobo se neka materija želi odtrgati od materialnega. Paul Virilio je nekoč rekel: »Od materije – zemlje, do vesolja – svetlobe je en sam korak, skok ali vzlet, ki nas za hip reši težnosti.« To brezzračnost želim doseči v sliki, kjer je opazovalec tisti, ki gleda z nasprotne strani stene v Altamirsko jamo,« je o razstavi dejala avtorica Andreja Eržen, diplomantka Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, ki ustvarja na področjih slikarstva, instalacije, grafike, ilustracije, animacije ter grafičnega oblikovanja.