
Nove orgle v trsteniški cerkvi
V cerkvi na Trsteniku so popravili tudi vhodni del cerkve sv. Martina, stopnice in ograjo na koru, obnovitvena dela pa bodo nadaljevali. Na Jarčjem Brdu so posvetili daritveni oltar.
Trstenik, Jarčje Brdo – Pred šestimi leti so začeli v trsteniški fari razmišljati o povečanju kora, vgraditvi primernejših stopnic na kor in o modernejši ureditvi vhodnega dela cerkve sv. Martina. Želja so bile tudi nove orgle, saj so bile stare, ki so jih leta 1871 prenesli iz stare v sedanjo cerkev in jih je takrat orglarski mojster Peter Rojc iz Podbrezij popravil, zastarele in bi jih bilo negospodarno obnavljati. Kljub finančno sušnim letom je Trsteničanom uspelo in v nedeljo, 15. februarja, je ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore blagoslovil obnovljeni del cerkve in nove orgle, na katere je na slovesni maši igral mojster Tone Potočnik. Sicer pa bo za njimi najpogosteje sedela domača organistka Katja Tiringer. Orgle, ki imajo 1378 piščali (najdaljša meri 2,5 metra) v 22 registrih, od katerih ima zadnji dvojno funkcijo, je izdelal mojster Simon Kolar, ki je med nedeljsko mašo skupaj s Tonetom Potočnikom tudi predstavil njihove glasove in posebnosti. Na stojalu orgel je napisan spominski verz domačina Andreja Perčiča. Med mašo sta se predsednik krajevne skupnosti Trstenik Jože Lombar in domači župnik Branko Balažic zahvalila vsem, ki so na kateri koli način pomagali pri nakupu orgel in obnovi cerkve. Župljani so z domačimi dobrotami izpod Storžiča obdarovali nadškofa Stanislava Zoreta, ki je prvič v tej funkciji blagoslavljal orgle, in domačega župnika Branka Balažica, najzaslužnejšima za obnovo cerkve in nakup orgel Jožetu Lombarju in Stanetu Tiringerju pa so v spomin izročili piščali starih orgel. Nadškof Zore je 16 botrom novih orgel podelil posebne listine o botrstvu. Imena vseh, ki so in še bodo prispevali za orgle, bodo napisana na častnem mestu na orglah.
Velik praznik na Jarčjem Brdu
Za romarsko cerkev svetega Valentina na Jarčjem Brdu je valentinovo velik praznik, vedno se ga z mašo ob 9. uri praznuje prav na dan svetnikovega godu 14. februarja, ne glede na dan v tednu. Na letošnji romarski shod pa so povabili tudi ljubljanskega nadškofa in metropolita Stanislava Zoreta, da je prišel posvetit daritveni oltar. Narejen je iz ene same skale, ki so jo narezali na plošče in sestavili oltarno mizo, ki ji ni para daleč naokoli. Kot je povedal javorski župnik Ciril Istenič, so skalo temne barve našli ob kopanju jarka za utrditev temeljev cerkve. Nadškof je v pridigi povabil domačine in romarje, naj radi prihajajo na ta kraj, ki je svet že tolikim rodovom. Pridigi je sledil svečan obred posvetitve oltarja. Nadškof je oltar mazilil s svetim oljem in ga pokadil s kadilom, v posebno vdolbino pa vložil relikvijo blaženega Alojzija Grozdeta. Takemu obredu so verniki priča le redkokdaj, saj ni ravno pogost. Obredu so prisostvovali še nekateri duhovniki in številni romarji od blizu in daleč, ki so do zadnjega kotička napolnili cerkev.