Pred nami pestro muzejsko leto
V preteklem letu veliko zanimivih razstav in drugih dogodkov, letos sledi razstava doslej javnosti manj znanega ustvarjalnega opusa Avgusta Černigoja.
Škofja Loka – Poroke v kapeli Loškega gradu do nadaljnjega odpadejo, saj že od jeseni v njej odkrivajo in restavrirajo sto let stare poslikave, ki so bile po drugi svetovni vojni prepleskane. A še preden je skupaj z vodjo restavriranja Anito Kavčič Klančar predstavila potek del v kapeli, je direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar potegnila črto pod delovanje muzeja v preteklem letu.
»Naš cilj vsako leto je na grad, v naše muzejske zbirke, galerijske prostore, na predavanja privabiti najmanj okrog petdeset tisoč obiskovalcev, kar je nekje optimalno in glede na naše kadrovske kapacitete tudi obvladljivo. Kljub vsesplošni krizi smo letos zabeležili še nekaj več obiska, z elektronskim štetjem pa zadnjih sedem mesecev preverjamo tudi število obiskovalcev na grajskem vrtu. Našteli smo jih prek enaindvajset tisoč,« je povedala Mlakarjeva in v nadaljevanju predstavila dejavnost muzeja v preteklem letu. Odprli so petnajst razstav, pripravili mednarodni strokovni simpozij, pet predavanj, dve predstavitvi, kar petkrat pa so tudi dneve odprtih vrat. Na grajskem dvorišču oziroma vrtu so v sodelovanju z Zavodom O in Društvom ljubiteljev glasbe pripravili tudi tri glasbene koncerte skupin 2Cellos, Laibach in Siddharta.
Osrednja razstava preteklega leta je še aktualna razstava z naslovom Več svetlobe, posvečena 120-letnici prve javne razsvetljave na loškem in kranjskem. Obsežna in za loško območje je bila pomenljiva tudi predstavitev Zbirke v nastajanju članov Združenja umetnikov Škofja Loka. Nekaj zanimivih razstav so pripravili tudi v Groharjevi galeriji, med drugim odlične Tine Dobrajc, Mita Gegiča, Pavla Bozovičarja in jeseni dveh prijateljev, slikarja Andreja Jemca in fotografa Tihomirja Pinterja. Slednja sta muzeju tudi podarila veliko platno oziroma cikel fotografij. Leto je zaključila razstava o Mariji Jamar Legat, ki je muzeju zapustila tudi meščansko stanovanje na mestnem trgu. »V prihodnje bomo pripravili načrt prenove in mu namenili primerno vsebino. Eden večjih dogodkov bo nadaljevanje mednarodnega evropskega projekta, pri katerem sodelujemo s sorodnimi institucijami iz Avstrije, Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. Predstavili bomo manj znani opus slikarja Avgusta Černigoja, njegove scenske kreacije za gledališče in opero,« je povedala Mlakarjeva in dodala, da bodo pozornost posvečali tudi različnim obletnicam na lokalnem nivoju, med drugim tudi z dokumentarno razstavo ob 40. obletnici Pokala Loka. Tokrat se bodo spomnili štirih znanih že pokojnih loških smučarjev: Borisa Strela, Jožeta Kuralta, Lee Ribarič in Darje Porenta.
Osrednji projekt bo vsekakor ponovno odkritje in restavriranje fresk, ki so bile več kot šestdeset let skrite pod ometom. Restavratorji Restavratorskega centra Slovenije že od jeseni delajo v kapeli. Po besedah Mlakarjeve so za začetek del pridobili nekaj sredstev z ministrstva, del denarja pa so po sklepu sveta zavoda v muzeju zagotovili iz lastnih sredstev. Ta trenutek finančna konstrukcija projekta, vreden naj bi bil sicer okrog 200.000 evrov, še ni dokončna, saj čakajo na sprejetje proračunov, tako občinskega kot državnega.