Izboljšali oskrbo s pitno vodo
V občini Gorenja vas - Poljane so dela v okviru evropskega projekta Oskrba s pitno vodo v porečju Sore že končali, v Škofji Loki pa so glede na pogodbeno vrednost približno na polovici.
Todraž – V obeh občinah so gradnjo vodooskrbnega omrežja v okviru 13 milijonov evrov vrednega projekta zastavili avgusta 2013. Za projekt so uspeli dobiti sredstva Kohezijskega sklada Evropske unije, sofinancira ga tudi država, delno pa tudi obe občini iz lastnih proračunskih sredstev. S projektom bosta občini izboljšali javno oskrbo s pitno vodo za 22.107 prebivalcev in omogočili priključevanje novih uporabnikov na javno vodovodno omrežje. S tem naj bi zagotovili varnejšo oskrbo s pitno vodo ter razvoj turističnih in rekreativnih dejavnosti pa tudi skrb za okolje z ohranjanjem naravnih virov in biotske raznolikosti, kar bo vse pripomoglo k večji kakovosti življenja prebivalcev.
Največje težave pri gradnji so predstavljale poplave Poljanske Sore in njenih pritokov oktobra lani. Kot je pojasnil župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež, so zaradi izrednih vremenskih razmer v njihovi občini pogodbeni rok za dokončanje del podaljšali za 46 dni, tako da so gradnjo končali lani sredi decembra. »K projektu smo pristopili, ker je bil naš vodovodni sistem zelo dotrajan,« je razložil Čadež in dodal, da je bil njihov glavni cilj zagotavljanje ustreznosti pitne vode. V sklopu projekta so tako zgradili vodovodni sistem v dolžini dobrih 16 kilometrov, poleg tega pa še štiri vodohrane in klorirno postajo v Hotoveljski grapi. »Gradnja je bila zelo zahtevna. Taki projekti se izvajajo na vsakih petdeset in več let. Zelo veliko je bilo zato usklajevanja z lastniki zemljišč, veliko koordinacije med izvajalcem in naročnikom. Precej je bilo tudi slabe volje,« je pojasnil Čadež in spomnil: »A vodooskrba je zelo pomembna. Enostavno je odpreti pipo, da iz nje priteče voda. A za tem je zahteven sistem, ki ga zgradi in vzdržuje občina.« Za vse sklope projekta so že pridobili tudi uporabna dovoljenja, izdelati pa je treba še nekatere povezave na obstoječe vodovode, opraviti preizkus delovanja, umeriti nadzorni sistem ter spustiti novozgrajeni vodovod v uporabo.
Tudi v Škofji Loki so po besedah župana Miha Ješeta končali približno devetdeset odstotkov gradbenih del, projekt pa bodo predvidoma zaključili konec avgusta. Zgraditi morajo še vodohran Trnje, za primarni vodovod Trata - Reteče, ki je bil po županovih besedah najbolj potreben, pa imajo že uporabno dovoljenje. »Cevi so bile še salonitne in so na mnogih mestih puščale, zato je prihajalo do težav pri oskrbi z vodo, novih objektov pa sploh ni bilo več mogoče priklapljati na vodovod,« je pojasnil. Tudi Ješe je opozoril, da je gradnja lani potekala v težkih razmerah, saj je veliko deževalo. »Hude zime sicer ni bilo, a je bil več kot pol leta 'april'.« Zaradi poplav 22. oktobra so bili gradbena dela za nekaj časa prisiljeni celo ustaviti, saj je bila potrebna sanacija posledic, ki je zajemala čiščenje zalitih cevi in jaškov, sanacijo poškodovanih tras, ponovne preizkuse tesnosti in dezinfekcijo. Kljub temu dela na vseh odsekih potekajo tekoče in po načrtih, je še dodal Ješe.