Imeli bodo etični kodeks
Če bodo kranjski mestni svetniki potrdili predlog župana Boštjana Trilarja, se bodo morali ravnati po predlaganem kodeksu, nadzorovala pa jih bo komisija.
Kranj – »V koalicijski pogodbi smo se obvezali, da bomo sprejeli etični kodeks. Kot točko dnevnega reda smo sprejem uvrstili na januarsko sejo, še prej pa se bomo na ponedeljkovem sestanku o njem pogovorili z opozicijskimi svetniki, pregledati pa ga mora še statutarno-pravna komisija,« je povedal kranjski župan Boštjan Trilar in poudaril, da bo kodeks veljal tako zanj kot za svetnice in svetnike, člane nadzornega odbora in člane vseh organov, ki jih imenujeta župan ali mestni svet. »Ne bo pa kodeks veljal za zaposlene na Mestni občini Kranj, saj niso funkcionarji in imajo po Zakonu o javnih uslužbencih svoj etični kodeks,« je pojasnil župan Trilar in naštel nekatere obveze funkcionarjev. To je vestno, odgovorno in transparentno opravljanje funkcije, odgovornost za svoje odločitve, pa tudi spoštljivost, preprečevanje nasprotja interesov, upoštevanje načel nezdružljivosti funkcij, upoštevanje predpisov glede prejemanja daril, izogibanje korupciji, prav tako pa je v etičnem kodeksu zapisano, da žaljenje in sovražni govor nista sprejemljiva.
»Lahko povem, da v obvezah funkcionarjev ni nič drastično novega, v njem je zapisano tisto, kar predvideva Komisija za preprečevanje korupcije ali Zakon o javnih uslužbencih. Tisto, kar je novost in česar mislim, da tudi občine, ki že imajo etični kodeks, nimajo, pa je posebna komisija, ki jo bomo sestavili iz predstavnikov javnosti. Komisija bo imela znotraj zakonov in odlokov dolžnost dati osebni opomin in poziv k ustreznemu ravnanju. Kasneje lahko predlaga tudi javni opomin mestnega sveta, obvestilo nadzornim organom in kar se meni zdi še posebno pomembno, tudi obvestilo javnosti,« je še povedal župan Boštjan Trilar in dodal, da je projekt etičnega kodeksa vodila Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja na čelu z Beti Janko. Pri tem so aktivno sodelovali še Andrej Šušteršič, Igor Velov, Jani Černe in Janez Rakar. Izhajali so iz kodeksa, ki ga je že sprejelo sedemnajst slovenskih občin, med njimi pa ni mestnih občin.