Padel še tretji razpis
Državna revizijska komisija je razveljavila izbiro Gorenjske gradbene družbe, zato bodo morali izvajalca novega krvavškega vodovoda izbirati še četrtič.
Cerklje – Čeprav smo sredi lanskega leta že poročali, da so župani občin Cerklje, Kranj, Šenčur, Komenda in Vodice, ki vodijo skupni projekt gradnje krvavškega vodovoda, na podlagi tretjega javnega razpisa med petimi ponudniki za izvajalca projekta izbrali Gorenjsko gradbeno družbo, pa se je sedaj pokazalo, da bo treba javni razpis spet ponoviti. Kot je razvidno iz gradiva za današnjo sejo cerkljanskega občinskega sveta, je državna revizijska komisija ugodila zahtevku za revizijo, ki ga je vložil neizbrani (tudi najcenejši) ponudnik Kolektor Koling iz Idrije, in razveljavila odločitev o oddaji javnega naročila. Komisija je namreč ugotovila, da so bile v razpisni dokumentaciji nejasno opredeljene zahtevane tehnologije čiščenja, zato ni bilo možno preveriti (ne)izpolnjevanja tehničnih zahtev s strani ponudnikov ter primerjati in korektno oceniti prejete ponudbe. Zaradi sklepa komisije se je tako Franc Čebulj, župan občine Cerklje, ki je nosilka projekta, konec lanskega leta odločil, da zavrnejo vse ponudbe in pripravijo nov, že četrti javni razpis za gradnjo krvavškega vodovoda.
»Razpis je padel zaradi neujemanja med razpisno in projektno dokumentacijo. V razpisni dokumentaciji smo imeli namreč za sistem čiščenja vode zaradi kaljivosti ob večjem deževju predvideno mikrofiltracijo, kot rezervno rešitev pa tudi ultrafiltracijo, ki pa v samem projektu ni predvidena. Izbrani ponudnik Gorenjska gradbena družba je tako v svojo ponudbo uvrstil kombinacijo mikro- in ultrafiltracije, medtem ko Kolektor Koling samo ultrafiltracijo. Iz tega razloga je bilo potem kranjsko podjetje tudi izbrano in ne idrijsko, saj sta se njuni ceni sicer minimalno razlikovali – Kolektor Koling je ponudil 15,97 milijona evrov, Gorenjska gradbena družba pa 16,16 milijona evrov,« je Čebulj podrobneje predstavil razloge za vnovično razveljavitev razpisa.
Cerkljanski župan meni, da tokratna odločitev državnih revizorjev ni tako usodna, kot je bila razveljavitev drugega razpisa, zaradi česar so v prejšnji finančni perspektivi imeli bistveno manjše možnosti za pridobitev evropskih kohezijskih sredstev v višini 80 odstotkov vrednosti projekta. »Začela se je nova finančna perspektiva 2015–2020, zato bomo pristojno ministrstvo zaprosili za jasne usmeritve, pod kakšnimi pogoji bomo lahko kandidirali za evropska sredstva,« je pojasnil ter napovedal spremembi projekta in gradbenega dovoljenja, katerega veljavnost poteče septembra letos. Po županovih besedah je namreč obstoječi projekt predimenzioniran, glede na to, da občina Mengeš, za katero so predvidevali, da se bo v prihodnosti priključila na krvavški sistem, tega ne bo storila, saj gradi svojo vodno infrastrukturo. »Pristojne na Občini Mengeš smo že pisno pozvali, naj jasno povedo, od katerega dne naprej se bodo odklopili s krvavškega vodovoda, to zahteva tudi samo ministrstvo. Spremenili bomo tudi potek nekaterih tras, tako da ocenjujemo, da bi lahko projekt pocenili na približno dvanajst milijonov evrov. Potem pa se bomo spet podali v boj za evropska sredstva,« je pojasnil Čebulj.