Od topa do pištole
V Škofji Loki je predavanje Jožeta Štukla znova spomnilo na prvo svetovno vojno. Ljubitelj in poznavalec orožja, sicer pa kustos Loškega muzeja, je mnogoštevilnemu občinstvu približal ognjeno orožje iz prve svetovne vojne.
Škofja Loka – Loški muzej se je stote obletnice začetka prve svetovne vojne spomnil že decembra lani, ko je ob »tem veselem dnevu kulture« predavala Biljana Ristić, je povedala direktorica muzeja Jana Mlakar. O prvi svetovni vojni pa govori tudi razstava Kuge, lakote in vojske – reši nas, o Gospod! Kranjska v prvem letu velike vojne, ki jo je pripravil Zgodovinski arhiv Ljubljana ob stoletnici začetka prve svetovne vojne in bo še do konca januarja na ogled v Sokolskem domu.
Jože Štukl pa je predstavil oborožitev od težkega topniškega do lahkega pehotnega orožja, ki so ga uporabljali v prvi svetovni vojni tako na avstrijski kot na italijanski strani. Najtežji kos orožja je bil top ali kanon. Prvotno je imel top cev ulito iz brona ali litoželezno, pozneje so bile jeklene, spočetka se je cev polnila skozi ustje, v poznem 19. stoletju so izumili polnjenje od zadaj. Izboljšanje je topovskemu orožju prinesel tudi brezdimni smodnik. Topništvo je imelo velik pomen, saj je bilo najboljše pri uničevanju obrambe nasprotnika. Imeli so topove za poljsko, gorsko in trdnjavsko bojevanje, največji problem pa je bila mobilnost. Najboljši transport je predstavljala železnica, zato ni čudno, da so do soške fronte položili železniško progo, ki je omogočila transport oblegalnih havbic, najtežjega avstro-ogrskega orožja, na fronto. K opremi so sodili tudi vlačilci. Z njimi je orožje potovalo s hitrostjo kakih 15 kilometrov na uro, tri ure pa je potrebovalo moštvo, da je sestavilo orožje za uporabo. Jože Štukl je nanizal mnoge podatke o moči, dometu, teži orožja ter o številčnosti ekipe, ki je z njim upravljala. Topove in minomete je vlekla živina, v hribe pa vojaki sami. Kako je to potekalo, smo lahko slišali iz dnevnika Jakoba Štukla, topničarja, vojaka iz prve svetovne vojne in borca za severno mejo, Jožetovega prastrica, ki je popisal, kako so vojaki rinili težko oborožitev na fronti ob vznožju Rombona nad Bovcem. Prisluhnili smo tudi slikovitemu opisu ene od bitk v ofenzivi oktobra 1917.
Jože Štukl je predstavil tudi lahko pehotno orožje, od pušk do revolverjev in pištol. Veliko primerkov je ob predavanju ponudil tudi na ogled, najtežji razstavljeni kos je bil težki mitraljez na vodno hlajenje. Mitraljez je ognjeni krst doživel ravno v prvi svetovni vojni. Med njo so razvili tudi brzostrelko, ki so jo najprej namenili letalskemu streljanju, a so pozneje odkrili, da je učinkovitejša v pehotnem vojskovanju. Naredili pa so jo šele ob koncu prve svetovne vojne. Poleg orožja, ki je zelo pritegnilo obiskovalce, je za privlačnost predstavitve poskrbel tudi uniformirani vojak. Brane Tavčar se je oblekel v uniformo drugega strelskega polka avstro-ogrske vojske, v katerem so bili sami Slovenci.