NFD Holding iz prisilne poravnave v stečaj
V postopku prisilne poravnave je 25 upnikov prijavilo za 65,7 milijona evrov terjatev, med največjimi upniki sta tudi Sava in Gorenjska banka.
Po podatkih iz delniške knjige je po stanju na dan 30. oktober 2014 največja lastnica NFD Holdinga družba Sava s 24,65 odstotka delnic, med desetimi največjimi lastniki pa je tudi Gorenjska banka s 3,41-odstotnim deležem.
NFD Holding je ob koncu lanskega oktobra imel za skoraj 66 milijonov kratkoročnih obveznosti in za nekaj več kot 47 milijonov evrov premoženja, od tega je večino premoženja (34,9 milijona) predstavljal 66-odstotni delež v družbi Hoteli Bernardin Portorož. Sredi lanskega novembra so Hoteli Bernardin hotelski kompleks Resort Metropol (Grand Hotel Metropol, Hotel Roža, Hotel Barbara in Hotel Lucija) prodali družbi Hoteli Cavtat.
Kranj – Družba NFD Holding se je najprej poskušala rešiti s postopki preventivnega prestrukturiranja in poenostavljene prisilne poravnave ter nazadnje še s postopkom redne prisilne poravnave, vendar je Okrožno sodišče v Ljubljani 6. januarja letos »prisilko« ustavilo in začelo stečajni postopek. Kot je ob tem pojasnila upraviteljica prisilne poravnave (in zdaj tudi stečajna upraviteljica) Irena Lesjak, je NFD Holding ob začetku postopka prisilne poravnave predložil osnovni načrt finančnega prestrukturiranja, v katerem je upnikom navadnih terjatev kot alternativno rešitev predlagal, da bi svoje terjatve prenesli na NFD Holding kot stvarni vložek na podlagi povečanja osnovnega kapitala (in za vsak evro prenesene terjatve dobili eno delnico – op. p). Skupščina NFD Holding v treh mesecih po začetku postopka prisilne poravnave ni sprejela sklepa o spremembi osnovnega kapitala, prav tako ni predložil sodišču v roku (do 23. decembra) poročila o izpolnitvi dodatnih pogojev za uspešno finančno prestrukturiranje (pogodbe o reprogramiranju posojil z vsemi finančnimi upniki), ves čas »prisilke« z izjemo novembra lani pa je tudi posloval negativno. Vse to so bili zadostni razlogi, da je sodišče 6. januarja letos ustavilo prisilno poravnavo in začelo stečajni postopek, v katerem imajo zdaj upniki tri mesece časa za prijavo terjatev (do 7. aprila), pri tem pa terjatev ni treba ponovno prijavljati upnikom, ki so to storili že v postopku prisilne poravnave. V času »prisilke« je 25 upnikov prijavilo za 65,7 milijona evrov terjatev, od tega je bilo nekaj manj kot 54 milijonov evrov terjatev ločitvenih upnikov in 10,2 milijona evrov terjatev navadnih upnikov. Med največjimi upniki sta tudi Sava, ki ji je sodišče priznalo 19,9 milijona evrov terjatev, in Gorenjska banka z 11,4 milijona evrov priznanih terjatev.
Kot je razvidno iz osnovnega načrta za finančno prestrukturiranje, ki ga je NFD Holding predložil sodišču že ob začetku postopka prisilne poravnave, je družba zašla v težave ob začetku gospodarske in finančne krize, kasneje pa se je stanje samo še poslabševalo. Občutno so se ji zmanjšali prihodki od prodaje naložb in od dividend, znižala se je vrednost kapitalskih naložb, povečali so se odhodki za obresti od najetih posojil, zmanjšale so se možnosti za prodajo strateških naložb ... Družba je postala preveč zadolžena, kapitalsko neustrezna in s tem dolgoročno plačilno nesposobna. Poslovala je z izgubo, ob koncu predlanskega leta jo je imela 15,7 milijona evrov in lani v prvem četrtletju 6,8 milijona evrov.