Tetke Ellen zimski grelec
Pod našo smreko nekaj visokih ozkih daril opozarja, da so v njih steklenice. Od domačega soka do škotskega viskija! Zraven pa majhna škotska kuharica Johanne Mathie z najljubšimi recepti, opremljena z lepimi škotskimi pejsaži. In luksuzna škatlica s čajem, obogatenem z viskijem. Medtem ko čakam, da zavre voda za čaj, se spomnim, kako nas je na tistem potepu po Škotski dobrih dvajset let nazaj pol dni pral dež in je bila pokrajina v stilu »100 odtenkov sive«. Moških ni preveč motilo, kajti destilerije viskija ne rabijo sončne bleščave. Mogočni grad Stirling, eno uro iz Glasgowa ali Edinbourgha, ki ždi na hribu kot mogočni orel, se je zdel sovražen, čeprav sodi med najbolj oblegane znamenitosti. Tu so kronali tudi Marijo Stuart (1542–1567), škotsko kraljico, ki je dobila kraljevski naziv, stara komaj šest dni, ker je njen oče umrl, se poročila na francoski dvor in pri sedemnajstih letih prvič postala vdova. Leta 1561 se je vrnila nazaj na Škotsko, kjer ni mogla umiriti notranjih plemiških razprtij. Bila je goreča katoličanka, Škotska pa je takrat preživljala verske boje. Še enkrat se je poročila, a so njenega moža umorili, pri zaroti pa naj bi sodelovala tudi sama, čeprav ji tega niso mogli dokazati. Za nekaj časa se je zatekla v Anglijo, vendar so se med njo in deviško kraljico Elizabeto I. ustvarjali prepadi. Leta 1568 se je morala odreči prestolu v korist sina, potem pa je bila devetnajst let zapornica v raznih gradovih. Obdolžili so jo tudi, da je sodelovala v zaroti proti kraljici Elizabeti, jo obtožili veleizdaje in ji 1587 odsekali glavo na šafotu. Ob nazivu za torto Queen Mary's Tart pa sem ugotovila, da naj bi recept za sladico prinesla iz Francije že njena mati Marie de Guisse.
Tetke Ellen zimski grelec
(Auntie Ellen's Winter Warmer)
Za mrzle dni: pol steklenice viskija, 225 g finega kristalnega sladkorja, 225 g presojnega medu, 285 ml sladkega jabolčnika ali jabolčnega soka
Majhna steklenička šipkovega sirupa; če ga ni na voljo, si lahko pomagamo z melisinim ali metinim, količina pa je okoli 100 ml.
V veliki skledi zmešamo sladkor, jabolčnik, med in šipkov sirup in dobro zmešamo. Dodamo viski in mešamo še nekaj minut. Pretočimo v majhne stekleničke in hranimo na hladnem. Najbolj se priporoča škotski med z bogate paše na resju, ni pa slovenski nič slabši. Pijača je sladka in potentna. Kadar na običajni kuhanček ni mogoče počakati.
Kraljice Marije de Guisse torta
(Queen Mary's Tart)
Za 4–6 oseb: 230–240 g listnatega testa, 2 žlici džema, 60 g sladkorja, 60 g masla, 60 g mešanega suhega sadja ali oranžata ali citronata, 1 žlico sultanin, 2 stepeni jajci
Pečico ogrejemo na 220 °C. Listnato testo razvaljamo na pomokani površini. Model s premerom približno 18 cm obložimo s papirjem za peko in ga rahlo naoljimo ter nanj položimo testo. Premažemo ga z džemom. Na blagem ognju raztopimo sladkor in maslo. Dodamo suho sadje oziroma oranžat ali citronat. Potegnemo z ognja in malce ohladimo ter dodamo stepenim jajcem. Zlijemo na kolač. Pečemo 20 do 25 minut. Postrežemo lahko toplo ali hladno s smetano ob popoldanskem čaju.
Pa dober tek!