Štikarju nagrada za človekove pravice
V Celovcu bosta narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza v petek, 23. januarja, ob 19. uri v dvorani Mohorjeve hiše podelila letošnjo Tischlerjevo nagrado. Prejel jo bo skladatelj akademik Lojze Lebič. Koroška, rojen je na Prevaljah, je zaznamovala njegovo delo.
Koroškemu Slovencu Marjanu Štikarju iz Šentjakoba v Rožu so pred novim letom izročili prestižno nagrado dežele Koroške – nagrado za človekove pravice. Po letu 1993, ko so jo začeli podeljevati, je Marjan Štikar drugi prejemnik iz slovenske narodne skupnosti. Pred njim jo je prejel Jože Kopeinig, dolgoletni direktor Doma prosvete Sodalitas v Tinjah/Tainach. Urednik slovenskega tednika za Koroško Novice Peter Ošlak je ob podelitvi nagrade kulturnemu ustvarjalcu, še posebej na področju režije, zapisal, da je bil to zadetek v polno. Marjan Štikar je umetnik, ki se ne podreja drugim. Številnim koroškim politikom je s svojim delom nalil čistega vina. Zase je povedal, da je odraščal v času, ko se je že kot otrok moral boriti za svoje pravice, za svoj jezik in kulturo. Dijaki Slovenske gimnazije so morali hoditi skupaj, da jih niso pretepli do krvi. V gonji zoper dvojezične napise sredi sedemdesetih let je njegova mama, ki je bila zelo verna, z blagoslovljeno vodo hodila okoli hiše, ker se je bala, da jo bodo požgali. Danes ga moti, da slovensko kulturo ločujejo od druge kulture v deželi in je ne podpirajo tako kot druge dejavnosti. Po njegovem mnenju na Koroškem kultura ne uživa ugleda politike kot na primer v Gornji Avstriji, kjer okrog 1000 ljudi živi od kulturnega dela. Živa kultura ima vpliv tudi na druge dejavnosti, še posebej na turizem. Marjan Štikar je za časnik Novice povedal, da bo junija pod njegovo režijo ugledala beli dan gledališka predstava o koncentracijskem taborišču na Ljubelju.
Zgodovinar dr. Janez Stergar, ki ima družinske korenine na Gorenjskem in je bil dolgoletni predsednik Kluba koroških Slovencev v Ljubljani, nas s svojimi »korotanskimi novicami« že več let opozarja na dogodke, ki jih organizirajo Slovenci na Koroškem in tudi v Italiji. Če ne bi bilo Janeza, bi marsikaj iz zamejske preteklosti in sedanjosti ostalo neznano. Tokrat nas je spomnil, da je v sredo, 7. januarja, praznoval 70. rojstni dan dipl. inž. Franc Kattnig iz Rožeka/Rosegg. Diplomiral je na Tehnični visoki šoli na Dunaju, na kateri je bil nekaj časa tudi asistent, vendar ga je vleklo domov, na Koroško, kjer se je lotil založništva in knjigotrštva. Delal je pri Mohorjevi družbi, ki je s svojimi založniškimi programi širila slovensko literaturo tudi med nemške bralce in preko Karavank v Slovenijo. Dejaven je tudi v slovenskem društvu v domačem Rožeku.