Damjan Oražem

Zadovoljni s sanacijo gozdov, zaskrbljeni zaradi nesreč

V Zavodu za gozdove Slovenije so zadovoljni s sanacijo gozdov, med katero so lastniki doslej pospravili 57 odstotkov poškodovanih iglavcev, hkrati pa so zaskrbljeni, saj je pri poseku in spravilu drevja umrlo že enaindvajset ljudi.

Na blejskem gozdnogospodarskem območju oz. na Zgornjem Gorenjskem so doslej od 112 tisoč kubičnih metrov poškodovanih iglavcev pospravili 72 tisoč »kubikov«, od 58 tisoč kubičnih metrov poškodovanih listavcev pa 21 tisoč. Rok za spravilo preostalih iglavcev je konec marca 2015, za listavce pa so roki bolj formalni, saj kurilna vrednost bukovega lesa hitro pada.

Na kranjskem gozdnogospodarskem območju so do sredine decembra pospravili 257.100 kubičnih metrov ali 74 odstotkov ocenjene količine poškodovanih iglavcev in 182.800 »kubikov« listavcev, kar predstavlja 31 odstotkov količine. Rok za spravilo preostalih iglavcev je 20. marec 2015, za listavce pa 31. december 2016. V zavodu ocenjujejo, da lastniki slabe tretjine listavcev zaradi težko dostopnih ali nedostopnih terenov, neekonomičnosti spravila ali zaradi preveč nevarnih razmer za delo ne bodo posekali in pospravili.

Kranj – Lanski februarski žled je po oceni Zavoda za gozdove Slovenije poškodoval v Sloveniji 9,1 milijona kubičnih metov gozdnega drevja, od tega eno tretjino iglavcev in dve tretjini listavcev. Lastniki so do sredine decembra posekali in pospravili nekaj manj kot 3,3 milijona »kubikov« drevja, pri tem pa so zaradi nevarnosti pretirane razmnožitve lubadarja dali prednost iglavcem. Doslej so jih pospravili skoraj 1,8 milijona kubičnih metrov ali 57 odstotkov ocenjene količine, medtem ko je pri listavcih delež pospravljenega drevja manjši, 25-odstoten.

Za preostale iglavce rok zgodnja pomlad

»V zavodu za gozdove smo s potekom sanacije zadovoljni, še posebej, če slovensko izkušnjo primerjamo z drugimi podobnimi v Evropi,« je na nedavni predstavitvi poteka sanacije dejal direktor zavoda Damjan Oražem in poudaril, da je zdaj ena od prednostnih nalog lastnikov gozdov čimprejšnja sanitarna sečnja iglavcev, še posebej tistih, ki so jih že napadli podlubniki, ter izvedba nujnih varstvenih del. Če bi namreč preostale iglavce posekali in pospravili do sredine marca letos, bi zelo zmanjšali nevarnost pretirane razmnožitve podlubnikov, predvsem smrekovega lubadarja. Ali jim bo to uspelo, bo veliko odvisno tudi od vremena, saj bi pretirano deževje in morebitne izdatnejše snežne padavine izvedbo del premaknile v poletje. Lani je bil problem s podlubniki predvsem zaradi neugodnega vremena za njihov razvoj manjši, kot so pričakovali, tako da so v zavodu za posek evidentirali 425 tisoč kubičnih metrov »lubadark« ali četrtino več kot predlani.

Spomladi se bo začela že tudi obnova poškodovanih gozdov. Po načrtu zavoda za gozdove bo v Sloveniji treba obnoviti 14 tisoč hektarjev površine, pri tem pa bodo dali prednost naravni obnovi. Približno 900 hektarjev površine naj bi v naslednjih šestih letih pogozdili, od tega 250 hektarjev že letos. Obnovo, nego in varstvo poškodovanih gozdov naj bi predvidoma sofinancirali iz Programa razvoja podeželja 2014–2020, glavne predpise za to že pripravljajo.

Čez sto težjih nesreč

Med sanacijo poškodovanih zasebnih gozdov se je v Sloveniji zgodilo več kot sto težjih nesreč, v katerih je umrlo osemnajst ljudi; smrtno pa so se ponesrečili tudi trije profesionalni izvajalci gozdarskih storitev. Skupno je torej v nesrečah v gozdu do sredine decembra umrlo 21 ljudi oz. toliko kot v letu 2011, ko je bilo doslej največ nesreč pri delu v gozdovih. Na kranjskem gozdnogospodarskem območju je bilo pet težjih nesreč, od tega dve smrtni, na blejskem območju pa pet težjih in med njimi ena s smrtnim izidom.

V zavodu za gozdove so lastnike vse leto opozarjali, da naj se sanacije gozdov lotijo sami le v primeru, če so za to primerno usposobljeni in opremljeni. Za lastnike gozdov so pripravili 140 tečajev varnega dela, ki se jih je udeležilo 3250 ljudi. V blejski območni enoti zavoda so pripravili pet predstavitev varnega dela v poškodovanih gozdovih in še dva dvodnevna tečaja za varno delo z motorno žago, v kranjski enoti pa tri tečaje za varno delo v poškodovanih gozdovih ter tri tridnevne začetne in en dvodnevni nadaljevalni tečaj. V obeh enotah se je tečajev udeležilo skupno 363 ljudi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / torek, 16. maj 2023 / 15:55

Skrivnostne danosti narave

Minuli konec tedna so se v Tržič vrnili že dobro znani Mednarodni dnevi mineralov, fosilov in okolja (Minfos), ki so se tokrat javnosti predstavili v že 49. izvedbi. Odziv obiskovalcev je bil izjemen.

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 15. februar 2017 / 20:00

Razstava Irene Gayatri Horvat in Lojzeta Kalinška

Kranj – V Galeriji Bala, ki jo upravlja kranjska izpostava JSKD, bo v četrtek, 16. februarja, ob 18. uri odprtje razstave slikarjev Irene Gayatri Horvat in Lojzeta Kalinška. Umetniška dela bo preds...

Gospodarstvo / sreda, 15. februar 2017 / 19:49

V Žireh predavanje o boreliozi

Žiri – Društvo kmečkih žena Žiri bo v sodelovanju s kmetijsko svetovalno službo pripravilo v četrtek, 16. februarja, ob 15.30 v zadružnem domu v Žireh predavanje o boreliozi, na katero so poleg čla...

Razvedrilo / sreda, 15. februar 2017 / 19:44

Na Bazen prihajajo Zmelkoow

Kranj – V soboto, 18. februarja, bo ob 21. uri na Bazenu koncert skupine Zmelkoow. Poleg že znanih skladb bo poudarek na novem albumu Pionirji divergentnega marketinga.

Razvedrilo / sreda, 15. februar 2017 / 19:42

Sem dekle z iste ulice

Manca Špik se je po rojstvu hčerke marca lani zelo uspešno vrnila na glasbeno sceno. Duet Oba, ki ga je posnela z Argentincem Isaacom Palmo, drugouvrščenim v lanskem šovu Slovenija ima talent, je v ma...

GG Plus / sreda, 15. februar 2017 / 19:37

Ernestina Jelovšek, Prešernova hči

Letos bo minilo sto let od smrti Prešernove hčere. Umrla je na očetov rojstni dan, 3. decembra 1917, v ljubljanski mestni ubožnici. Leta 1967 so njene posmrtne ostanke prenesli v Prešernov gaj v Kranj...