Da bodo prazniki varni
Ob daljši odsotnosti poskrbite, da ne bo že na daleč vidno, da v vašem domu ni stanovalcev. Previdnost je potrebna tudi ob dvigovanju gotovine.
Kranj – Božično-novoletne praznike marsikdo izkoristi za silvestrovanje ali smučanje v tujini. Ne pa tudi tatovi, ki bodo v teh dneh še posebej pozorno prežali na svoje priložnosti, ki jim jih ponujajo prazna stanovanja in hiše. Da se izognete »obisku« vlomilcev, je zato koristno slediti preventivnim nasvetom policije.
Policisti tako svetujejo, da ob zapustitvi stanovanja ali hiše, četudi le za nekaj ur, vestno zaklenete vrata in zaprete vsa okna, če jo imate, vklopite alarmno napravo in druge varnostne sisteme. V primeru izgube ključa je ključavnico najbolje kar zamenjati, dodajajo. Dragocenosti in denarja ni pametno shranjevati na skritih mestih, ker so ta za lopove običajno predvidljiva. Bolje je, da jih shranite v sefe. Pomembno je tudi, da o svoji odsotnosti nikoli ne obveščate preko telefonske tajnice, elektronske pošte ali družbenih omrežij (opozorite na to tudi otroke), sosedom pa vseeno povejte, kje in kako ste dosegljivi. Poskrbite tudi, da bo videti, kot da je nekdo vedno doma, zato naj vam prijatelj ali sosed redno prazni poštni nabiralnik in dviguje rolete, dostavo časopisa pa za čas svoje odsotnosti odpovejte. Priporočljiva je tudi vgradnja časovnih stikal za samodejno prižiganje luči.
V okolici hiše ne puščajte orodja ali drugih priročnih sredstev, z vidnih mest umaknite vrednejše predmete. Preverite tudi, kako je na vaši zavarovalni polici zagotovljeno kritje škode pri vlomu. Serijske številke vrednejših predmetov si zapišite, predmete, kot so umetniške slike in nakit, fotografirajte in po možnosti tudi označite.
Če ob vrnitvi ugotovite, da so vas kljub vsem varnostnim ukrepom obiskali vlomilci, o vlomu takoj obvestite policijo na številko 113. V prostor ne vstopajte, ker je storilec lahko še v objektu, uničite pa lahko tudi sledi, ki bi policistom pomagale do odkritja storilca kaznivega dejanja. Policijo na številko 113 ali lokalno policijsko postajo lahko pokličite tudi, če sumite, da bi se lahko izvrševalo kaznivo dejanje ali v okolju opazite neobičajne ljudi, vozila ipd.
V prazničnih dneh se poveča potreba po denarju, na kar računajo tudi ulični roparji. Ob dvigovanju gotovine na banki ali bankomatu bodite zato previdni in preverite, ali vas kdo opazuje. Denarja ne štejte na ulici, prav tako ga ne kažite v gostilni ali na javnem prostoru. Bodite nezaupljivi, če vas neznanec na cesti prosi za denar ali da mu ga zamenjate. Če vam kdo grozi in želi iztrgati torbico, vzeti denarnico ali je kakorkoli drugače nasilen, s klici na pomoč opozorite mimoidoče in čim prej pokličite policijo.