Mladi Leščan priznal požige
Dvaindvajsetletni Leščan Nejc Markelj bo moral zaradi petih požigov, storjenih pomladi 2012, ki jih je na sojenju priznal in obžaloval, opraviti 1460 ur družbeno koristnega dela.
Kranj – Na Okrožnem sodišču v Kranju so v ponedeljek po hitrem postopku obsodili 22-letnega Leščana Nejca Marklja, ki ga je kranjsko okrožno tožilstvo obtožilo dveh požigov in treh poškodovanj tujih stvari. Obtoženi se je namreč od predobravnavnega naroka, ki ga je sodišče opravilo konec septembra, do danes premislil in krivdo za očitana dejanja priznal in jih obžaloval, oporekal je le višini nekaterih premoženjskopravnih zahtevkov oškodovancev, zato je okrožna sodnica Marjeta Dvornik na glavni obravnavi izvedla le najbolj potrebne dokaze. Zaslišala je tudi sodnega izvedenca psihiatra, ki pa pri obtoženem ni našel t. i. piromanske motnje, na kar je ciljala obramba. Sodnica, ki je očitano dejanje prekvalificirala v nadaljevano kaznivo dejanje požiga, je na koncu Marklju izrekla kazen dveh let zapora, ki pa jo bo odslužil s 1460 urami družbeno koristnega dela po izbiri centra za socialno delo. Če v dveh letih alternativne kazni ne bo izvršil v celoti oziroma se bo delu v korist družbe izogibal ali ga odklanjal, bo moral na klasično prestajanje kazni, je Marklja opozorila sodnica. Medtem ko je obramba po besedah zagovornika Žige Novaka, ki je sicer predlagal pogojno obsodbo, s sodbo zadovoljna, pa je tožilka Vesna Primožič, ki je za mladega požigalca zahtevala dve leti in pol zapora, že napovedala pritožbo. »Glede na veliko premoženjsko škodo, ki jo je obtoženi povzročil s svojimi dejanji, je po našem mnenju izrečena kazen prenizka. Tožilstvo bo vztrajalo pri predlagani zaporni kazni,« je pojasnila.
Predvčerajšnjim je torej obtoženi Nejc Markelj priznal, da je 27. junija 2012 zanetil požar v skladiščnih prostorih podjetja Trgos v Lescah, v katerem je po oceni zavarovalnice nastalo za 614 tisoč evrov škode, kar je bil samo vrh njegovega piromanskega pohoda, ki je tisto pomlad zelo zaposlovala leške in radovljiške gasilce. Že pred tem je namreč požgal še en večji objekt, na katerem je nastalo za okoli sto tisoč evrov škode, ter dve lopi in leseno streho obzidja leškega pokopališča.
Sodnica Dvornikova je v obrazložitvi svoje odločitve povedala, da ob priznanju obtoženega zakon sodišču dovoljuje, da samo prekvalificira očitano kaznivo dejanje. Ker so bili podani vsi zakonski znaki, se je odločila za prekvalifikacijo v nadaljevano kaznivo dejanje požiga, kar je sicer ugodnejše za obtoženega. Možna bi bila tudi pogojna kazen, vendar se je glede na težo dejanja in povzročeno premoženjsko škodo odločila za zaporno kazen, ki pa jo bo obtoženi odslužil z delom v splošno korist, pri čemer dan zapora pomeni dve uri dela, kakor to določa zakon o izvrševanju kazenskih sankcij. »Glede na osebnost obtoženega, predhodno nekaznovanost, njegovo priznanje in ugotovitev psihiatra, da pri njem ne obstaja t. i. piromanska motnja, ocenjujem, da pri obtoženem ni prisotna ponovitvena nevarnost, zato tudi odločitev za družbeno koristno delo. Mislim, da bomo pri obtoženemu, ki je dejanje priznal in obžaloval, pričakovani učinek dosegli že s tako obliko sankcije,« je dejala sodnica, ki je podjetje Trgos s premoženjskopravnim zahtevkom v višini 723 tisoč evrov napotila na civilno pravdo, saj je za nastalo gmotno škodo od zavarovalnice prejelo odškodnino 614 tisoč evrov, blejsko podjetje pa je sicer želelo uveljaviti še nastalo poslovno škodo. Trije oškodovanci so z vloženimi premoženjskopravnimi zahtevki uspeli, mladi požigalec pa jim bo moral vrniti skupno 52.110 evrov.