Najbolj aktivni na martinovo
V Šenčurju od junija deluje društvo ljubiteljev vina, ki je tudi že izvedlo prve aktivnosti. Najpomembnejši je bil zagotovo krst vina, načrtujejo pa tudi že nove projekte.
Šenčur – Po jeseniškem klubu ljubiteljev vina Vinergija, ustanovljenem v lanskem letu, je letos poleti na Gorenjskem nastalo še eno podobno društvo. Junija so namreč ustanovili Društvo ljubiteljev vina Šenčur. Vodi ga Milan Sušnik, ki pravi, da želijo z društvom popularizirati kulturo pitja vina. »Na Gorenjskem vino prepogosto vidimo le kot alkoholno pijačo, sami pa nanj gledamo predvsem kot na pijačo, ki se jo konzumira predvsem ob hrani in ki ob zmernih količinah pozitivno vpliva na zdravje, ima pa tudi veliko povezovalno moč,« je dejal Sušnik, ki ga veseli tudi dejstvo, da njihovi člani poleg Šenčurja prihajajo tudi iz drugih krajev: iz Kranja, Hotemaž, Preddvora, Tržiča, Ljubljane in eden celo iz Maribora.
Kljub kratki dobi delovanja društva so že začeli prve aktivnosti, kot se za ljubitelje vina spodobi, jih je glavnina potekala ob letošnjem martinovanju. Doslej največji projekt je bil zagotovo izvedba krsta vina, približno 40-minutni program, ki so ga izvedli v šenčurskih lokalih Alo-Alo, Pod kostanji in v Cubisu. »Prve izkušnje so pozitivne, čeprav ugotavljamo, da pri nas ljudje še slabo poznajo ta stari običaj,« pravi Sušnik. Ekipa, ki v vlogah sv. Martina, kardinala in patra sodeluje pri krstu vina, je popestrila tudi že nekaj avtobusnih izletov po vinorodnih območjih. Prvi njihov projekt je sicer bila organizacija prireditve Družinski dan konec septembra v športnem parku v Šenčurju, konec avgusta so pripravili tudi vinsko ekskurzijo pri treh vinarjih v okolici Maribora.
Načrtujejo pa tudi že nove aktivnosti. »Razmišljamo o organizaciji vinskega sejma v Šenčurju, zelo resno pa načrtujemo nekakšno šenčursko različico vinske poti – Krompirjevo pot. To bi bila pešpot po šenčurskih vaseh, na kateri bi se pohodniki ustavljali na izbranih domačijah in preizkušali lokalno pridelano hrano, zaključek poti pa bi bil seveda vinsko obarvan,« je še pojasnil Sušnik. Idejni vodja Krompirjeve poti Franci Erzin, ki je tudi turistični vodnik, je pristavil: »Krompirjevo pot bi izpeljali v dveh delih, spomladi po severnem delu občine, jeseni pa po južnem. S tem projektom bi radi v Šenčur privabili obiskovalce iz drugih krajev in mislim, da bi bila to čudovita promocija za naše kraje in kmetijstvo.«