Prepočasi usklajevali pravilnike
Računsko sodišče je občini Gorje za poslovanje v delu, ki se nanaša na dodeljevanje tekočih transferjev, izreklo mnenje s pridržkom.
Gorje – Na podlagi pregleda poslovanja občine Gorje v letu 2012 je računsko sodišče ugotovilo, da pri dodeljevanju tekočih transferjev v nekaterih primerih niso poslovali v skladu s predpisi. Računsko sodišče je zato občini Gorje podalo priporočilo za izboljšanje poslovanja, niso pa zahtevali odzivnega poročila, ker so že med revizijskim postopkom, kjer je bilo mogoče, odpravili razkrite nepravilnosti oziroma sprejeli ustrezne popravljalne ukrepe. Po besedah župana Petra Torkarja je šlo v večini primerov zgolj za prepočasno usklajevanje občinskih pravilnikov na nekaterih področjih z državnimi. »Tam, kjer imajo veliko občinsko upravo, lahko hitreje poskrbijo za to, mi pa imamo zaposlenih manj ljudi in gre zato počasneje,« je pojasnil. Ob tem je poudaril, da zaradi tega v nobenem primeru ni bil oškodovan občinski proračun oziroma občani.
Računsko sodišče je tako med drugim ugotovilo, da storitev prevozov učencev v šolo niso oddali po enem od predpisanih postopkov javnega naročanja. Pogodbo o izvajanju šolskih prevozov so sklenili s prevoznikom, ki je ponudbo oddal prepozno, zato bi ga morali izločiti, so pojasnili pri računskem sodišču in dodali, da so povrnili za 195 evrov več stroškov prevoza, kot bi jih lahko. Zmotilo jih je tudi 1588 evrov, ki so jih odšteli za razliko med ceno programov v vrtcih in plačili staršev za rejenca, ki ni imel stalnega prebivališča v občini. Opozorili so še, da za leto 2012 v občini niso sprejeli lokalnega programa za kulturo, nepravilnosti pa so zaznali tudi pri dodeljevanju sredstev za sofinanciranje programov športa. Med drugim so trem prejemnikom na različnih področjih dodelili sredstva v skupnem znesku 2642 evrov, ne da bi prej izvedli javni razpis, enemu prejemniku pa so izplačali več sredstev, kot mu je bilo dodeljeno na podlagi javnega razpisa. Storitev pomoč družini na domu pa so plačevali na podlagi obračunov, ki niso upoštevali cene te storitve, ki jo je sprejel občinski svet. »Storitev pomoč družini na domu so plačevali na podlagi zahtevkov, ki jih niso mogli preveriti,« so zapisali v povzetku revizijskega poročila.
Na nepravilnosti so opozorili še pri razdeljevanju sredstev za financiranje političnih strank, ki so na lokalnih volitvah pred štirimi leti dobile najmanj petdeset odstotkov glasov, potrebnih za izvolitev enega svetnika. Sredstva so namreč nakazali le eni od štirih političnih strank, ki naj bi bile upravičene do teh sredstev. Po besedah Petra Torkarja so ta sredstva dodelili le strankam, katerih kandidati so bili izvoljeni v občinski svet, po mnenju računskega sodišča pa naj bi bile do sredstev upravičene vse stranke, ki so sodelovale na takratnih volitvah. Da bi se izognili nepravilnostim v zvezi s tem, je še pojasnil, teh sredstev po novem v proračunu sploh niso predvideli.