Visoki ali nizki pohodniški čevlji?

Izbira pohodniških čevljev

Obutev ja prav gotovo najpomembnejši kos pohodniške opreme, zato se je pred nakupom dobro posvetovati s strokovnjaki s tega področja.

Izbira pravih pohodniških čevljev ni tako lahka, kot se zdi. Danes v specializiranih prodajalnah ponujajo tako široko paleto modelov, da se najprej vprašamo, ali »gojzarji« sploh še obstajajo. Vsak dobro podučen prodajalec vas bo najprej vprašal, za kaj in za kam potrebujete nove pohodne čevlje, kar pomeni, da morate odgovoriti, po kakem terenu boste največ hodili. In že ste lahko zbegani. Za sredogorje ne potrebujemo težkih gorniških čevljev s trdim podplatom, ker so neudobni za hojo po ravnini, in v primeru, da imajo še vodoodbojno membrano, so še premalo zračni. V visokogorje gremo premalokrat, da bi rabili čevlje, ki so tudi dvakrat težji od čevlja za nezahtevni ali srednje zahtevni treking oziroma pohod. Torej si najprej pripravite odgovor, kod boste največkrat pohajkovali, in lažje vam bodo svetovali, kateri čevelj je pravi za vas.

Anatomija čevlja

Pohodniški čevelj je narejen iz zgornjega dela, srednjega in zunanjega podplata, notranjika, opetnika, ima vložek, jezik in vezalke.

Najboljši vložki so narejeni iz naravnih vlaken, največ pa je cenejših poliuretanskih, ki pa slabo dihajo. Opetnik čevlja je pomemben za stabilizacijo pete, ki mora biti tesno objeta. Večina čevljev ima všit termoplastičen opetnik. Podplati so zgrajeni iz notranjika, srednjega in zunanjega podplata. Osnova vsakega čevlja je platforma, na katero je prišit zgornji del, s spodnje strani pa prilepljen podplat. Najlon je najpogostejši material zato, ker je najprimernejši za ekstremnejše razmere. Taki notranjiki so manj zračni od naravnih materialov, so pa veliko trpežnejši. Zgornji del dobrega pohodnega čevlja je lahko iz sintetičnih materialov ali priljubljenega in zračnejšega usnja. Vendar moramo vedeti, da samo usnjen čevelj zahteva več vzdrževanja. Za najzahtevnejše pohode so najprimernejši čevlji z nepremočljivo membrano, ki pa kljub zagotovilom o zračnosti omejuje dotok zraka. Srednji ali sestavljeni podplat je pokazatelj vsakega dobrega čevlja. Njegov osnovni namen sta blaženje in zaščita pred podlago. Izdelani so iz posebne pene, ki mora zagotavljati torzijsko stabilnost čevlja. Če je srednji podplat prilepljen v enem kosu, skupaj z zunanjim podplatom, gre za manj kakovostne izdelke. Seveda tak čevelj zadostuje za lažje pohode, manj primeren pa je za zahtevne. Jezik je zelo pomemben sestavni del čevlja, saj pomaga pri zavezovanju ali zapiranju in preprečevanju neposrednega stika zgornjega dela stopala z vezalkami. Vezalke so danes največkrat narejene iz sintetike, bombaža ali najlona in so samozatezne. Na tržišču je moč dobiti tudi pohodniške čevlje brez vezalk, ker ponujajo razne alternativne sisteme zatezanja oziroma zapiranja.

Pravšnja velikost

Čevlje moramo obvezno pomeriti s pohodniškimi nogavicami. Ne z navadnimi in ne z najlonkami, ampak s tistimi, s katerimi gremo na pohod. Pravilo dvojnih nogavic je precej zastarelo pravilo, ker na trgu že dolga leta obstajajo moderne pohodniške nogavice, narejene tako, da so na pravih mestih ojačene, zračne, nedrseče. Dobre nogavice so danes enako pomembne kot dober čevelj ali drugače povedano, tudi najboljši čevelj ne bo dobro opravljal svoje funkcije, če se boste držali pravila dvojnih ali »navadnih« nogavic. To pa zato, ker so vsi sodobni pohodni čevlji anatomsko tako vrhunsko izdelani, da enostavno potrebujemo zgolj ene prave pohodniške nogavice. V čevlju mora biti dovolj pro­stora za prste! Vemo, da dobro prekrvavljena noga med hojo nabrekne. Opetnik in zgornji del morata stopalo čvrsto objeti, da to ne zleze naprej in nam zato ne nabija prstov v konico čevlja.

Preprost preizkus ustrezne velikosti čevlja

Obujemo čevelj in ga ne zavežemo. Stopalo potisnemo kar se da naprej. Za peto mora ostati za en prst pro­stora. Ko čevelj dobro zavežemo, pa se prsti ne smejo dotikati prednjega dela čevlja.

Visoki ali nizki

Visoki ali polvisoki čevlji so v predelu gležnja ojačeni tako, da preprečujejo zvijanje. Izberemo jih, če najraje hodimo v visokogorje, kjer je nevarnost zdrsa na grušču in skalah večja. Nizke pohodniške čevlje naj v visokogorju uporabljajo le izkušeni pohodniki. Nizki segajo pod gleženj, so lažji, gibljivejši in so največkrat le domena sredogorja. Ne pozabimo, da bomo tudi pozimi hodili v gore, zato izberimo čevlje, na katere je možno namestiti dereze. Takšni čevlji imajo v prednjem in zadnjem delu nastavke iz umetne mase, ki so namenjeni namestitvi avtomatskih ali polavtomatskih derez. Čevlji za namestitev avtomatskih derez imajo povsem tog podplat, zato se uporabljajo zgolj za zimske, snežne pohode.

Novi in stari materiali

Dober čevelj mora biti usnjen, pravijo tisti, ki ne spremljajo razvoja tehnologije na tem področju. Na trgu je usnjenih čevljev vse manj, a so zato vse bolj kakovostni. Najboljši je tisti, ki je narejen iz mešanice usnja in umetnega materiali, kot je na primer poliamid. Ker voda najde pot med šivi, ki združujejo dva materiala, so najboljši proizvajalci vmes vključili še dihajočo, nepremočljivo membrano. Največkrat se omenja Gore-Tex, vendar je ta znamka danes dočakala tako ogromno konkurenco, kot nekoč nepogrešljiva Vibramova rumena značka na podplatu, ki je dolga leta veljala za sinonim dobrega oziroma najboljšega podplata.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 16. maj 2016 / 00:30

Bili so prepozni

Bohinjska Bistrica – V sredo popoldne so gasilci PGD Bohinjska Bistrica s tehničnim posegom odprli vrata stanovanjske hiše in omogočili vstop policiji ter reševalcem NMP Bohinj. V prostoru so našli...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 17. september 2014 / 12:02

Petru Hafnerju v spomin

V naslednjem tednu, od 19. do 26. septembra, se bo na različnih lokacijah v Škofji Loki odvil že šesti festival In Memoriam prof. Pe­ter Hafner, ki poteka v spomin na pokojnega profesorja matematik...

Mularija / sreda, 17. september 2014 / 12:01

Dan smeha in zabave

Nedeljski dobrodelni prireditvi, ki so jo poimenovali Dan smeha in zabave, je dež prizanesel, na njej pa so se v Kranju zabavali tako najmlajši kot tudi njihovi starši.

Gospodarstvo / sreda, 17. september 2014 / 11:46

Nov hlev na posestvu Poljče

Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce je na posestvu Poljče zgradila nov hlev za 72 krav molznic.

Volitve 2019 / sreda, 17. september 2014 / 11:45

V Škofji Loki kandidira tudi Združena levica

Škofja Loka – Iniciativa za demokratični socializem, ki se je na državni ravni s še dvema strankama združila v Združeno levico, na lokalnih volitvah v Škofji Loki nastopa s svojo listo, njeno podpo...

Volitve 2019 / sreda, 17. september 2014 / 11:44

Preveč je bilo zamujenih priložnosti

Andrej Logar, kandidat za župana v občini Preddvor, s podporo stranke DeSUS na volitvah pričakuje gladko zmago.