Čas osebnih zgodb iz prve vojne
Polna Vojnomirova dvorana Ullrichove hiše v Kranju, kjer je v četrtek potekala 115. Glasova preja z naslovom Gorenjska in Gorenjci 1914–1918, je lep dokaz, da je zanimanje za prvo svetovno vojno veliko.
Kranj – Tokratno Glasovo prejo smo v časniku zasnovali v sodelovanju z Gorenjskim muzejem. Miha Naglič je v Vojnomirovi dvorani v muzeju v pogovoru gostil zgodovinarja mag. Marka Štepca iz Muzeja novejše zgodovine in Jožeta Dežmana iz Gorenjskega muzeja. Prvi je strokovnjak in velik poznavalec za področje prve svetovne vojne, tudi soustvarjalec petdelne dokumentarne serije Slovenci in 1. svetovna vojna na TV Slovenija, ki je dosegla visoko gledanost, drugi pa je s sodelavci iz muzeja pripravil razstavo Mirno vojaki spite večno spanje, ki je v oktobru še na ogled v gradu Khislstein. Te dni je razstava dobila tudi nadgradnjo v ličnem katalogu.
Sogovorniki so se v uvodu dotaknili velikega zanimanja javnosti, ki so jo letos spodbudili številni dogodki, povezani s stoto obletnico prve svetovne vojne, kar je po Štepčevem mnenju tudi odraz dejstva, da ljudje znotraj svojih družin odkrivajo dokumente, fotografije, dnevnike in spomine prednikov, Dežman pa dodaja, da je bila tematika velike vojne po drugi svetovni vojni v ozadju. Ta čas v ospredje stopajo številne osebne zgodbe. V nadaljevanju smo slišali marsikaj zanimivega o vlogi Gorenjske v vojni, ki je za cesarja dala preko 4000 mož, kar je imelo posledice tudi za siceršnje življenje v zaledju, ki se je posebno po odprtju soške fronte leta 1915 na različnih ravneh življenja prilagajalo vojni. Sogovornika sta poudarila, da se bo raziskovanje prve vojne nadaljevalo tudi v želji in opozorilu, da ne bi nikoli več prišlo do vojn.