Hollywoodski genij animacije
Filmski animator svetovnega slovesa Mike L. Murphy je delil svoje znanje ter izkušnje mladim ljubiteljem sedme umetnosti, ki so napolnili Kino Šiška.
Murphy je v svoji karieri sodeloval pri ustvarjanju mnogih filmov, njegovo tokratno predavanje oz. delavnica pa je bila namenjena študentom ter ostalim mladim ustvarjalcem, ki želijo sodelovati pri ustvarjanju filmov, iger in predstav, manjkali pa niso niti nasveti mentorjem, kako pravilno pripraviti študente za nadaljnjo uspešno kariero. »Življenje je kratko, zato začnite loviti sanje,« vzpodbudno svetuje Mike.
Mike je že kot otrok oboževal animacije in filme, povsem ga je prevzela Knjiga o džungli, nekaj kratkih filmov je z video kamero posnel tudi sam, tuj pa mu ni bil niti magični svet lutk. Usodna ljubezen do ustvarjanja animiranih filmov pa se je pričela, ko je pri šestnajstih letih na ogledu studiev Disney v rodni Kaliforniji dobil vpogled v delo animatorjev ter ostalih sodelavcev pri takratni celovečerni risanki Aladdin. Takrat je začutil, da tudi sam lahko ‘ujame’ svoje sanje. Vpisal se je na CalArts, specialno šolo za animacijo, ki jo je ustanovil Walt Disney, med drugimi pa so jo obiskovali tudi strokovnjaki in danes že uveljavljeni režiserji, kot so John Lasseter, Brad Bird in Tim Burton. S trdim delom in učenjem je nabiral bogato tehnično znanje, se učil mnogih posebnosti animacijske tehnike ter kmalu pričel animiranje robotov za Disneyland, nepozabno pa je bilo prvo sodelovanje pri filmu Železni velikan, kjer ga je oblivala mladostna avra čarobnosti animacije.
Sledilo je sodelovanje pri novih visokoprodukcijskih spektaklih ter animiranih filmih, ki so zasloveli po vsem svetu, od Harryja Potterja, Hitrih in drznih, pa do Iron Mana in Miška Stuarta Littla. Pri vseh je Murphy pustil svoj pečat, še zlasti pa je ponosen na dosežek pri filmu Gospodar prstanov, pri katerem je sodeloval pri animacijskih posnetkih Goluma. Prav trilogija o Srednjem svetu je pokazala, na kakšen način je potrebno uporabiti animacije ter posebne efekte, da so filmu v dejansko oporo in ne namen sami sebi. Seveda pa je v končni izdelek vloženega mnogo truda in odrekanja – Murphy je v Novi Zelandiji takrat preživel več kot dve leti. »Morda bi kdo ob gledanju filmov pomislil, da je ustvarjanje animacije enostavno, pa je ravno nasprotno: že za zgolj nekaj sekund, ki jih na koncu vidimo na platnu, so potrebni tedni potrpežljivega dela,« pravi Mike, ki trenutno pripravlja znanstveno-fantastični film, ki ga bo tudi režiral.
Pred časom se je Murphy odločil, da se poda v mentorske vode in predaja svoje znanje mladim filmskim navdušencem. Prav njegovo podjetje je razvilo zanimiv program za usposabljanje na področju vizualnih efektov z imenom The Studio Simulator, ki ga poučujejo na različnih mednarodnih partnerskih šolah, uporabnikom pa pomaga razvijati, oblikovati in ustvarjati animacijske kratke filme. Program prikazuje delo v velikih studiih ter pripravi študente na vstop v filmsko industrijo. Številne izkušnje in nasvete pa je Mike delil tudi v Kinu Šiška, kjer se je zbralo večkot dvesto mladih, željnih znanja. Tem je Mike na srce položil predvsem to, naj dobro premislijo o tem, kaj jih zares zanima, nato pa naj sledijo svoji želji.
Vse bolj domače pa se Mike počuti tudi pri nas. Že nekaj let namreč živi in deluje v Sloveniji, saj je svojo življenjsko sopotnico našel v Gorenjki Nastji Koželj, v tem času pa si je uspel ogledati tudi mnoge naše naravne znamenitosti, nad katerimi je navdušen, saj »predstavljajo idealno filmsko panoramo – tudi za hollywoodske spektakle«.