
V znamenju medenih dobrot
Čebelarska zveza Slovenije in čebelarska svetovalna služba sta skupaj s Čebelarskim društvom Radovljica prejšnjo soboto v Lescah pripravili Dan medu v kulinariki in Tretji festival medu.
Lesce – Predvsem sladke dobrote, pripravljene z medom, so zaznamovale tretji festival medu v Lescah. Obiskovalci o z užitkom okušali jedi, ki so jim jih ponudili dijaki Srednje gostinske in turistične šole Radovljica: od predjedi do sladic, vsak od ponujenih grižljajev je bil ponujen z vsaj kapljico medu. Dijake je na prireditev pripravila učiteljica Marija Arh Ivanšek, odlična poznavalka uporabe medu v kulinariki. »Pripravili smo sedemnajst različnih jedi in pri vsaki uporabili med: lipov, gozdni ali cvetlični. Vsak od njih da jedi drugačno barvo ali okus.«
Svoje izkušnje s pripravo jedi z medom je z obiskovalci delil tudi kuharski mojster Uroš Štefelin, barman Edin Halačevič pa je razkril nekaj skrivnosti uporabe medu pri mešanju pijač.
Organizatorji so za otroke ves dan pripravljali ustvarjalne delavnice, delavnice izdelave dražgoških kruhkov, za obiskovalce so odprli vrata v čebelnjak. Pred centrom so postavili bogato obložene stojnice s čebeljimi pridelki, predstavili so tudi masažo z medom, pripravili delavnice o pripravi medu z dodatki ter rabo čebeljih pridelkov pri apiterapiji.
Čebelarji so bili s prireditvijo zadovoljni, z letošnjo čebelarsko sezono so seveda bistveno manj. »Letos medu praktično ne bo; sam imam čebele na sedmih različnih lokacijah v Radovljici in okolici, a sem ga komaj kaj pridelal,« je povedal Brane Kozinc, tudi avtor zanimive razstave z naslovom Satje – shramba spomina, ki je na ogled v Čebelarskem centru v Lescah. Soustvaril jo je skupaj z umetnico Anjo Bunderla in čebelami. »V ustvarjanje reliefov, ki so jih nato preoblikovale čebele, je šlo ogromno energije. Vsakokrat sem presenečen nad končnim rezultatom, ki je prav zaradi čebel enkraten. Idejo je mogoče kopirati, končnega izdelka pa pač ne ...«