Vendarle do prostorskega načrta
Kranjski mestni svetniki so na zadnji seji sprejeli odloka o strateškem in izvedbenem prostorskem načrtu, ki so ju pripravljali kar devet let.
Kranj – »Priprava do faze sprejetja občinskega prostorskega načrta je trajala kar devet let, saj je dve leti potekala faza strateškega dela, nato pa sedem let faza izvedbenega dela. V tem času smo morali dokumentne uskladiti s sedemindvajsetimi nosilci urejanja prostora, večkrat pa je bilo treba soglasje doseči tudi med njimi. Sedaj je dokument pripravljen, vendar pa moram reči, da z njim prav vsi niso zadovoljni. Predvsem ne z določenimi rešitvami, ki so jih posamezniki zahtevali zase. Prav tako niso izpolnjene vse želje na področju prometa, voda, varstva naravne in kulturne dediščine. Največ pripomb je bilo ravno na področju varstva naravne in kulturne dediščine, mislim pa, da smo ravno na tem področju našli ustrezne rešitve in jih vključili v dokument,« je povedal podžupan Janez Frelih in dodal, da je bilo veliko težav tam, kjer naj bi zgradili nove trase cest. »Največ problemov je bilo s severno obvoznico, kjer smo imeli v javni obravnavi dve varianti. V končni obravnavi je prvi del variante ostal in nam je uspelo premakniti traso proti severu na območje vojašnice, kjer smo dosegli soglasje med ministrstvom za obrambo in ministrstvom za kmetijstvo. Na žalost pa ravno zaradi zaščite naravne dediščine na območju Primskovega, kjer smo prav tako želeli prestaviti severno obvoznico, s tem nismo uspeli,« je tudi povedal podžupan Frelih, ki je zadovoljen, da so v strateški del umestiti priključek Jezerske ceste na avtocesto, kar bo pomenilo bistveno razbremenitev prometa na tem območju.
»Na področju voda smo morali poplavne študije izdelovati sami, kar bi bila po zakonu dolžnost Agencije republike Slovenije za okolje, vendar je tu nekaj sprememb za kasnejše protipoplavne rešitve. Gre za območje blizu sotočja z Žabnico, kjer bi umestili zadrževalnik visokih voda in kjer imamo že dokončne rešitve,« je povedal podžupan Frelih in dodal, da bo območje med Mercatorjem in Tišem še vsaj nekaj let ostalo kmetijsko območje.
Kot so nato ugotavljali tudi mestni svetniki, ki so predlog prostorskega načrta potrdili, ta ne bo mogel dolgo biti dokončen in ga bo treba že kmalu prilagajati novim potrebam. Bo pa občina s sprejetjem dokumentov razpolagala z več kot dvesto hektari nepozidanih zemljišč, številni pobudniki za gradnjo pa bodo lahko gradili tam, kjer sedaj ni bilo mogoče.