
Spomin na judovsko družino
Deželni knez pride je naslov osrednje koroške prireditve v čast 600. obletnice zadnjega ustoličenja koroškega vojvode v slovenščini, ki bo v nedeljo, 21. septembra. Ob 13.30 se bo začela na Krnskem gradu/Karnburg in ob 15. uri nadaljevala pri Gospe sveti/Maria Saal. Dobrodošli tudi obiskovalci iz Slovenije!
Slovensko prosvetno društvo Zarja iz Železne Kaple/Eisenkappel je v Forumu Zarja, kjer je osrednji razstavni prostor društva, na Glavnem trgu in ob cesti v Lepeno/Leppen pred ljudsko šolo postavilo razstavo z naslovom Vzajemno – antisemitizem in nacistična politika proti Judom. Odprta bo do 2. oktobra in je vredna ogleda, saj spominja na temne plati koroške zgodovine, katere žrtev so bili tudi Slovenci. Predsednik Slovenskega prosvetnega društva Zarja Willi Ošina s sodelavci je za osnovo vzel razstavo s tem naslovom, ki sta jo julija v Beljaku, ki brez predsodkov predstavlja zgodovino dežele in Avstrije, postavila zgodovinarja Alexandra Schmidt in Werner Koroschitz. V razstavo sta vključila tudi imena žrtev in storilcev pogromov zoper Jude. Beljaški del pa je Willi Ošina dopolnil z domačo zgodbo o judovski družini Scharfberg, ki je morala zaradi nacističnega nasilja julija leta 1938 zapustiti Železno Kaplo in je proti koncu leta 1938 pobegnila v Palestino. Scharfbergovi so po navedbah iz dokumentov potovali v palestinsko pristanišče Haifa iz tržaškega pristanišča.
Le redki starejši Kapelčani se še spominjajo Josepha in Marianne Scharfberg, ki sta bila rojena v Galiciji in sta se po poroki v Celovcu kot mlad zakonski par leta 1930 naselila v središču Železne Kaple in vodila trgovino z oblačili in tekstilom, ki jo je pred tem odprl Mariannin oče Matthias Spierer. Čeprav sta bila tujca, so ju domačini sprejeli in pri njiju v stiski tudi našli pomoč. Zakoncem Scharfberg se je leta 1933 rodil sin Kurt. Ko se je iz Nemčije v Avstrijo začel širiti nacizem, je kapelska judovska družina slutila, kaj jo čaka. Marianne Scharfberg je leta 1938, ko so družini že vzeli imetje in pravice, dejala Heleni Kuchar, materi koroškega partizana Petra Kucharja: »Vsi bomo prišli na vrsto, najprej mi, Judje, potem vi, Slovenci …«
Na novem domu v Palestini so Scharfbergovi spremenili priimek v »Shenar«, kar judovsko tudi pomeni ostra gora. Srce jih je vleklo v Železno Kaplo. Marianne in Joseph sta jo obiskala leta 1972. Marianne je umrla leto kasneje, leta 1973, stara 69 let, Joseph pa leta 1982. Njuni potomci iz Izraela in Združenih držav Amerike so obiskali Kaplo leta 2008. Willi Ošina pravi, da bodo judovski družini v spomin vzidali ploščo.