Slovenske koračnice na Oktoberfestu
Na paradi ob odprtju letošnjega Oktoberfesta bo sodelovala tudi pihalna godba iz Gorij. Kot ena izmed osmih godb bo s kratkim programom nastopila celo pred tribuno s častnimi gosti.
Godba Gorje bo v okviru letošnjega Oktoberfesta v nedeljo nastopila v spektakularni, sedem kilometrov dolgi povorki, v kateri je okrog osem tisoč nastopajočih. Z nastopom na Oktoberfestu nadaljujejo pestro mednarodno udejstvovanje. Ob koncu junija so namreč že nastopili na mednarodnem festivalu v kraju Villefranche de Rouergue v južni Franciji. »Glede na odmevnost Oktoberfesta pa je nastop v Münchnu eden najpomembnejših v 107-letni zgodovini godbe,« je poudaril predsednik Godbe Gorje Matej Poklukar in dodal, da se nastopa že zelo veselijo, saj je to tudi izpolnitev njihove dolgoletne želje.
Gorjanci bodo v Münchnu nastopili po zaslugi svojih narodnih noš, v katere so se kot prva slovenska godba oblekli že leta 1967, je pojasnil Poklukar. Nedeljska parada je namreč po njegovih besedah tradicionalno namenjena predstavitvi noš nemških zveznih dežel in okoliških držav. V povorki na Oktoberfestu se bodo predstavili s slovenskimi koračnicami, po paradi pa bodo nastopili še v glavnem šotoru, kjer bodo za dobro vzdušje poskrbeli z bolj poskočnimi skladbami iz njihovega klasičnega repertoarja, ki obsega Avsenikove in Slakove melodije ter slovenske narodne skladbe. »To, kar tudi sodi k narodni noši,« je poudaril Poklukar in dodal, da se prav po tem godbe, ki so oblečene v narodne noše, razlikujejo od drugih orkestrov.
Do nastopa Godbe Gorje na prestižni povorki je prišlo na povabilo predstavnice izseljenskega kulturnega društva Lipa iz Münchna, v katerem so iskali partnerja za nastop v povorki. »Imeti moraš kar srečo, da kdo stopi v stik s tabo in tako prideš zraven,« je pojasnil Poklukar. Godbo Gorje naj bi omenjena predstavnica kulturnega društva Lipa že lani poleti slišala na enem od njihovih nastopov in bila nad njimi tako navdušena, da je obljubila svoje posredovanje pri organizatorjih, ki so jim morali poslati tudi svoje fotografije. »V paradi je namreč zelo pomemben tudi videz, saj mora biti povorka čim bolj barvita,« je pojasnil Poklukar. Že kmalu po novem letu so prejeli sporočilo, da je nastop potrjen. »In ne samo to – gorjanska godba bo imela posebno čast, da se bo ustavila pred tribuno s povabljenimi gosti in jim na željo organizatorja zaigrala skladbo Slovenci, ki sicer velja za najbolj pogosto izvajano skladbo slovenskih pihalnih orkestrov.«
Na nastop, je poudaril Poklukar, so se še posebej pripravili. Omislili so si namreč novo predstavitveno tablo, na kateri je v ozadju silhueta Triglava, v ospredju pa na eni strani Blejski otok, na drugi pa soteska Vintgar. Na tabli sta tudi slovenski grb in lipov list, znak kulturnega društva Lipa, na sredini pa še znak Godbe Gorje in napis Slovenija. »Novo tablo sta financirala Zavod za kulturo Bled in Turistično društvo Gorje, saj bomo v Münchnu predstavljali Slovenijo.« Poleg tega jih čakajo še posebne vaje v korakanju, ker se bodo ustavili pred častno tribuno.
Godbo Gorje so kot društvo uradno ustanovili leta 1907, po nekaterih zapiskih in pričevanjih, je poudaril Matej Poklukar, pa naj bi igrala že ob odprtju železniške proge od Trbiža do Ljubljane daljnega leta 1870. Godba Gorje, je pojasnil Poklukar, šteje 42 članov, kar jih uvršča med manjše godbe v Sloveniji. Povprečna starost članov je okrog trideset let. Večina je amaterskih glasbenikov, je pojasnil Poklukar, nekaj pa jih ima končano tudi akademijo za glasbo, med njimi strokovni vodja godbe Klemen Repe. »Vsi ti člani pomagajo pri strokovnem izpopolnjevanju godbenega podmladka.« Na Oktoberfest se odpravlja 37 njihovih članov. Vsakemu od nastopajočih, je še dejal Poklukar, organizator zagotovi mesto v šotoru, kjer jih pogostijo s pivom in polovico piščanca.