Mali in veliki fazani

K prvim dnem novega šolskega leta spada tudi tako imenovano »fazaniranje«. Ves teden srečujem mlade, ki bolj ali manj ponosno kažejo svoje popisane in porisane obraze. Osrednja črka F, ki kraljuje sredi paradižnikovih polivk in drugih priročnih hranljivih namazov (jajca, smetana, moka), označuje veliki dogodek, ko osnovnošolci prestopijo med srednješolce. F kot fazan se sveti na mladi koži v različnih barvah in javno razkriva novi status. Ne vem, kako kličejo dijake prvih letnikov sedaj, ampak za nami so se drli »frrrrr, frrrrr«. Niso nas porisali in polivali, nam se je že vsak »frr« zdel nekaj posebnega. Sedaj vem, da tudi nekaj lepega. Fazaniranje pomeni obred in sprejetje med sebi enake, merjenje moči in obvladovanje terena. Še najbolj bi moralo biti podobno nagajivi dobrodošlici. O tem se govori med mladimi in njihovimi starši. Nesrečni so tisti mladi, ki tega ne doživijo. In včasih tudi mladi, ki to doživijo na pretiran, nesramen, žaljiv način. Za tovrstne zabavne sprejeme in potrjevanje tihe bratovščine morata biti dve pravi skupini udeležencev. Ena, ki sveža vstopa v večji svet, in ena, ki je že tam. Za prvo, označeno skupino je to preiz­kus odraslosti, za drugo, ki je sestavljena iz označevalcev, pa preizkus odgovornosti. Večina teh obrednih poslikav ne poteka nasilno. Mladi, ki so označeni, so ponosni, slike delijo na družabnih omrežjih in skoraj že tekmujejo, kdo je bolj porisan.

Čeprav se pojavljajo dileme glede uporabe barv in hrane v te namene, je to še vedno bolj sprejemljiv način kot porivanje glave v WC-školjke, kot so to počeli fazanom nekoč … Meja je resda tanka in marsikdo jo prestopi. Ampak vse meje so takšne. Za upoštevanje in za prestopanje. Prav v tem se kažejo razlike med mladimi. Zreli mladi vedo, da je to del prestopa, in se prepustijo zabavnemu delu te iniciacije. Zreli mladi na drugi strani pa poznajo mejo in vedo, da je ne morejo prestopiti samo zaradi svoje zabave. Zabava, ki temelji na poniževanju drugega, ni vredna veliko. Tudi fantovščine in dekliščine to potrjujejo. Marsikatera zabava se je pokvarila zaradi objestnosti in slabe presoje, kaj je zares zabavno. Večina barv se spere, tudi jajca se lepo umijejo z las. Tisto, kar lahko ostane, je grenak okus nasilja, kadar je prisotno. To pa se lahko zgodi tudi brez vseh barv, jajc in smetane. Mogoče vrsta flomastra ni tako zelo pomembna kot vse vrste nasilja, ki se zgodijo med mladimi kasneje. Menim, da je situacija obvladljiva, dokler poteka vidno in s takšnimi barvami, ki jih vidimo že od daleč. Skrb je odveč, dokler bomo poleg narisanih f-jev videli nasmeške. Ko teh ne bo več, naj nas skrbi. Zaskrbljeni bodimo, kadar največji frajerji jokajo zato, ker so njihove hlače polite s paradižnikovo omako. Skrbi naj nas, zakaj tako slabo prenašajo malce eno­dnevne podrejenosti. Frajerji iz osnovnih šol niso vedno frajerji tudi v srednjih šolah. Mene najbolj skrbijo mlados­tniki, ki prvo leto ob fazaniranju jokajo, drugo leto pa se izživljajo nad prvošolci. Kot da bo nasilje zbrisalo njihove solze in strah. To je problem, ki je večji kot škatla jajc. Kako hitro se znamo preleviti iz žrtve v nasilneža? In kaj s tem rešimo? Starši bi obvarovali svoje otroke pred vsemi slabimi izkušnjami. Ampak, merila pri fazaniranju postavijo mladi sami. Ko jim ne bo več všeč, bodo to že povedali in ukrepali. Najhujše, kar se nam lahko zgodi, je tekmovanje v tem simbolnem dejanju. Kdo se bo spomnil bolj norega označevanja prvošolcev? Katera šola bo zaslovela po najbolj hudem prvem šolskem dnevu? Takšnega tekmovanja ne potrebujemo. Mladi potrebujejo smeh, zabavo in prijatelje. To je njihov vrednostni sistem. Nikjer ne piše, da vzporedno z njim ne morejo biti uspešni, delavni, prijazni. Vendar bo tako le, če se odrasli ne bomo preveč vtikali v njihov svet. Mogoče se bodo pa sami spomnili, da bi lahko za vsak narisan F dobili donacijo. Konec koncev, na mladih svet stoji. Na tistih s f-ji in na tistih brez. Živeli fazani. Vsakršno moraliziranje prihranimo za svet odraslih. Mladim pa pustimo, da odrastejo. Tudi F pri tem pomaga. Če ga le ne bo mama drgnila dol z obraza …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 22. julij 2011 / 07:00

V spomin: Berta Bervar (1921-2011)

Ob koncu meseca maja se je nekaj dni pred svojim 90. rojstnim dnem od nas poslovila dolgoletna profesorica Berta Bervar. Rodila se je slovenskim staršem v hrvaškem Osijeku, od koder so se vsi z b...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sreda, 26. maj 2010 / 07:00

Nikoli končano rivalstvo

Med limuzinami visokega razreda se bije neizprosna bitka med tremi nemškimi znamkami.

Prosti čas / sreda, 26. maj 2010 / 07:00

Shrek za vedno

Čemerni, toda dobrosrčni orjak Shrek se ne more sprijazniti z dolgočasnim družinskim življenjem, zato pristane na čarovnijo prebrisanega Špicparkeljca.

Nasveti / sreda, 26. maj 2010 / 07:00

Ženikelj proti podplutbam

Navadni ženikelj je eden najboljših naravnih pomočnikov pri vseh vrstah ran, podplutbah, oteklinah, nategnjenih mišicah, zlomih in drugih poškodbah. Ustavlja krvavitve in omili rane pri hemoroidih.

Gospodarstvo / sreda, 26. maj 2010 / 07:00

Triglav posluje z dobičkom

Ljubljana - Nadzorni svet Zavarovalnice Triglav se je na seji prejšnji teden seznanil s poročilom o poslovanju družbe v letošnjih prvih treh mesecih. Zavarovalnica je v tem obdob...

Gospodarstvo / sreda, 26. maj 2010 / 07:00

Ni pravnih razlogov za pritožbe

Na ministrstvu za finance pojasnjujejo, da zaradi visokih povprečnih zneskov subvencij ni pravnih razlogov za pritožbe na odločbe o odmeri lanskih obveznosti iz kmetijstva.