Začetek šolskega leta je le datum na koledarju
Seveda ne za učence, dijake in prosvetne delavce. Oni so se med počitnicami oz. dopustom odpočili in mladež z večjim ali manjšim veseljem začenja pridobivati novo znanje. Študenti pričnejo šolsko leto s predavanji mesec dni kasneje. Vsi ostali pa po lastni motivaciji pridobivamo nova znanja, ki nam koristijo v našem vsakdanjiku. V tem smo si zelo različni. Vedno več je poklicev, ki zahtevajo stalno izobraževanje, in zdi se, da smo bolj zaradi okolja in prisile sprejeli nujnost učenja. Čeprav nas nevrologi opozarjajo, da je ravno učenje najboljši način za ohranjanje plastičnosti našega računalnika v glavi, se le stežka samoiniciativno odločimo za stalno, redno in zmerno miselno aktivnost z učenjem.
O odnosih, v katere smo vpeti vsak dan, so nas malo učili. Zaradi odnosa smo bili spočeti, v odnosu smo bili rojeni, v odnosih smo bili vzgajani in v odnosih se gibljemo doma, v službi in med prijatelji. Tako pomemben del življenja zahteva tudi pomembno znanje. Včasih so imeli ljudje preveč skrbi za preživetje in se preprosto niso mogli toliko pogovarjati in posvečati izboljšanju medsebojnih odnosov. Čeprav se tehnologija še vedno zelo hitro razvija, se zdi, da si človek želi še kaj več. Npr. da bi se vsaj občasno lahko umiril, posvetil sebi, svojim najbližjem oz. svoji družini. Kljub vsemu si je še vedno velika večina ljudi zelo želi. V njej stkemo najbolj tesne odnose, kar nas oblikuje in kar nosimo s seboj vse življenje.
Res je, da nas življenje z lastnimi izkušnjami stalno uči. Sicer večkrat boleče in kljub temu traja dlje časa, da spoznamo, kaj bi bilo potrebno spremeniti. In ko že spoznamo in se odločimo za spremembe, te kljub trudu prihajajo počasi. Pridobivati dodatno znanje o odnosih je danes mnogo lažje kot v preteklosti. Le odločiti se moramo, da je vredno vlagati čas, trud in denar v to področje. In znanje lahko takoj uporabimo.
Na nas je torej, da se v sebi odločimo, da si zaslužimo dobrega počutja doma, v službi in med prijatelji. In da najprej pri sebi ugotovimo, kaj nam preprečuje, da bi bili srečni in notranje umirjeni – najprej doma. Kaj mi kot možu/partnerju preprečuje, da ne morem mirno odreagirati na priložnosti zakonskega/partnerskega odnosa? Zakaj imam toliko problemov biti prijazen s sodelavci? In kaj je z mano, da mi računalnik in televizija pomenita več kot smeh in zabava z ženo in mojimi otroki? Kako to, da je pripadnost vrstnikom več vredna kot moje zdravje? Spol v zadnjih stavkih seveda lahko tudi zamenjamo.
Zato je smiselno pobrskati po spletu, prebrati knjigo, obiskati predavanje in kakšno skupino, ki nam pomaga izboljšati odnose. Dobri odnosi, predvsem v domačem okolju, nam bodo odvzeli marsikateri problem, ne vseh, na vsak način pa nam bodo olajšali in osrečili vsakdanjik. Prav gotovo pa bo reševanje problemov lažje. Torej za začetek pričnimo spoznavati samega sebe – saj drugega ne moremo in niti nimamo pravice spreminjati. Ko se podamo na to pot, datum prvi september za učenje ni več tako pomemben.