Najkrajša pot ni vedno varna
Pot v šolo in nazaj naj otrok pozna na pamet, svetujejo policisti, pri tem pa tudi opozarjajo, da najkrajša pot ni vedno najvarnejša.
Kranj – Gorenjski policisti so tudi letos ob začetku šolskega leta v sodelovanju s kranjskim svetom za preventivo in vzgojo v prometu za otroke pripravili preventivni plakat in opozorila pri prvih korakih v svetu prometa. Plakate so razdelili med osnovne šole in vrtce, prikazujejo pa najpogostejše situacije, v katerih se med udeležbo v prometu znajdejo otroci.
Policisti skušajo z namenom zagotavljanja večje prometne varnosti otrok v prvih šolskih dneh preventivno in represivno vplivati predvsem na vzorno obnašanje voznikov, zavedajo pa se, da lahko za varnost svojih otrok veliko naredijo že njihovi starši. »Svetujemo jim, naj otroke seznanjajo s situacijami v prometu, varnim prečkanjem ceste, nevarnimi mesti, zlasti pa s svojim zgledom poskrbijo za to, da bodo otroci znali pravilno ravnati v prometu,« je namen izdaje posebnega plakata, ki naj bo v pomoč tudi staršem, predstavil tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Bojan Kos.
Glavna opozorila na plakatu so, da je cesto potrebno prečkati na prehodu za pešce in/ali pri zeleni luči na semaforju za pešce. Otroke tudi opozarjajo, naj ne stopajo nenadoma na cesto in se ne igrajo na pločniku, na kolesu naj se vozijo počasi in previdno, s kolesarskim izpitom in opremljeni, venomer pa naj uporabljajo pločnik, kolesarsko stezo in kresničko.
Policisti še svetujejo staršem, da mora otrok za varno udeležbo v prometu poznati barve na semaforju, se vedno ustaviti na robu ceste in se pred prečkanjem prepričati, da ima prosto pot. Otrok mora vedeti, da najkrajša pot ni vedno najvarnejša, zato naj na svoji poti izbira označene ali semaforizirane prehode za pešce, nadhode oziroma podhode. Pot v šolo in nazaj naj otrok pozna na pamet. Ob tem še opozarjajo, da so pločniki namenjeni pešcem, kolesarske poti in steze kolesarjem, cesta pa voznikom motornih vozil, medtem ko rolerjev, skirojev ali rolk na cesti ni dovoljeno uporabljati. Njihova uporaba je pogojno dovoljena na pločnikih, kolesarskih poteh, območjih za pešce in v območjih umirjenega prometa, če pri tem ne ovirajo ali ogrožajo pešcev ali kolesarjev, gibljejo pa se s hitrostjo pešca. Otroci naj pri tem uporabljajo vsaj osnovno zaščitno opremo.