
Smeh gorenjskih otrok na morju
Prejšnji teden smo obiskali gorenjske otroke, ki so letovali na Debelem rtiču. Dobre volje in navihanih nasmehov ni manjkalo, ob visokih temperaturah pa je kopanje v bazenu navduševalo tako najmlajše kot najstarejše med otroki. Spoznali smo tudi Morsko zvezdo, posebne škrate in prisluhnili nogometnim navdušencem.
Debeli rtič – Družba Tuš že dvanajst let zapored pripravlja družbeno odgovorno akcijo Pričarajmo nasmeh. V njej s partnerjem Rdečim križem Slovenije vsako leto omogoči enotedensko letovanje v Mladinskem zdravilišču in letovišču Rdečega križa Slovenije Debeli rtič okoli petsto otrokom iz socialno ogroženih družin iz vse Slovenije. Tu se otroci udeležujejo številnih aktivnosti, kot so ustvarjalne delavnice, športnih aktivnosti na suhem in v vodi, se odpravijo na izlet z ladjico, se kopajo, zabavajo ob glasbi in plesu. Obiščejo lahko indijansko vas, preizkušajo trim stezo, letos ustvarjajo v sklopu projekta Igra na prostem in delavnic z naslovom Istra se predstavi. S Čutno potjo pozornost preusmerijo na človeška čutila ter zaznavanje okolice in narave, v Začaranem gozdičku pa se v prijetni borovi senčki srečajo z zgodbami o njegovih prebivalcih, posebnih škratih, ki imajo alergijo na umetne materiale. Gre za nižinske in višinske škrate, ki pa živijo v dvanajstih simpatičnih, ročno izdelanih hišicah ... »Prostor je izredno terapevtski in v njem se otroci umirijo, sprostijo,« razloži pedagoška vodja Gabrijela Kukovec Pribac, ki je odgovorna za prav vse otroke, ki julija in avgusta letujejo na Debelem rtiču. Tu je že tretjo sezono. Doda še, da je zelo pomembna tudi vloga posameznega vzgojitelja oziroma vzgojiteljice, ki postane za čas otrokovega letovanja pojem njegove družine, starševstva. »Vzgojitelj lahko otroku spremeni življenje. Mu lahko spremeni videnje samega sebe o sebi,« nadaljuje Kukovec Pribčeva, ki se dnevno srečuje tako s težavami in tegobami kot otroškimi obrazi, ki odražajo navihanost, zadovoljstvo ali nezadovoljstvo.
Prejšnji teden je na Debelem rtiču letovala četrta skupina otrok z območij, ki jih teritorialno pokrivajo Območna združenja Rdečega križa Brežice, Krško, Sevnica, Cerknica, Tržič, Jesenice, Radovljica, Kranj, Škofja Loka, Vrhnika, Logatec, Postojna in Izola. Ker je bilo med otroki kar 44 otrok iz gorenjske regije, med njimi največ iz Kranja – dvanajst, po osem pa iz Tržiča, Jesenic, Radovljice in Škofje Loke, smo se odločili, da jih obiščemo.
Tudi vzgojiteljica Katarina Jeklar je Gorenjka, doma iz Kamnika. Skrbela je za skupino dvanajstih deklic, starih od trinajst do šestnajst let. V vlogi vzgojiteljice je bila tokrat že drugič. »V bistvu smo 24 ur na dan skupaj. Spim v sobi skupaj z njimi, jemo skupaj, vse počnemo skupaj. Ker imam v skupini že kar velike punce, v bistvu večina na letovanju ni prvič, so se vse morja zelo veselile. Domotožja ni, dekleta se med seboj razumejo.«
Štirinajstletna Neja Svetina z Bleda pa je bila letos na letovanju prvič. »Mislila sem, da ne bom spoznala nobene prijateljice, ker sem že starejša, sedaj pa se imamo super. Veliko se družimo.« Katja Ožir, ki sicer prihaja iz Krškega in bo letos dopolnila šestnajst let, pa je dodala, da je na letovanju sicer že bila, vendar ko je bila še veliko mlajša. Kot Neja je tudi ona tokrat našla veliko prijateljic. Še posebej pa ji je bilo všeč, da prihajajo iz vseh koncev Slovenije.
Kukovec Pribčeva nam je razkazala tudi okolico in Morsko zvezdo, paviljon, v katerem so bili otroci nastanjeni. Ko je beseda nanesla na plavanje, bazen in morje, je smeje pripomnila, da pri njih otroci – neplavalci do konca letovanja splavajo. Tako jih je v petek med na začetku tridesetimi neplavalci že osemindvajset plavalo, na primer.
Letos pa so letovanja tudi nogometno obarvana, saj otroke veščin nogometa poučujejo pravi profesionalni trenerji Nogometne zveze Slovenije. In da jima je to še posebej všeč, nista skrivala enajstletna Radovljičan Jan Žohar in Tržičan Rok Bahun. Fanta ne samo da poznata priljubljeni šport, tudi trenirata nogomet. Družbo pa je zagnanima ljubiteljema igre z žogo na igrišču v dopoldanskih urah delal Diego Celin, športni animator, sicer pa študent kineziologije.