Politika hierarhije z nezaupnico ljudstvu
Slovenija je majhna in Kranj v njej še manjši. Zato sem se lahko o tem, kaj se je dogajalo v času moje dvotedenske odsotnosti, na hitro poučil kar v nedeljo dopoldne med vožnjo od Zlatega polja do Mercatorja na Primskovem. Med potjo sem lahko s pomočjo grafitov na plakatih ob cesti začutil vzdušje v času volitev. Razbrati se je dalo, da oblast v državi spet prevzemajo neke čudne sile. Nato mi je v kiosku s časopisi v glavno butnila še naslovnica Reporterja s sliko Mira Cerarja in naslovom, ki mi je sporočal, da smo nelegitimnega zmagovalca volitev dobili medtem, ko je Janez Janša gnil v zaporu.
Ne vem sicer, kako je prispodoba z gnitjem všeč Janezu Janši, ampak to so interne strankarske zadeve, v katere se ne bi spuščal. Zdi se mi, da zaradi Janše v zaporu stranka z vrha ne dobiva več jasnih in ostrih komand. Zato se morajo znajti po svoje. SDS se je znova pokazala kot stranka stroge vojaške hierarhije, ki tudi demokracijo razume na ta način. Zato sedaj tako odločno streljajo na samega predsednika vrhovnega sodišča Branka Maslešo. Plakati z njegovo podobo in napisom, da je od njega odvisna legitimnost volitev, še posebej dokazujejo prevlado vojaške miselnosti v stranki. Kot vse kaže, so v SDS prepričani, da sodbe v Sloveniji nastajajo po narekih z vrha, ne pa po samostojni presoji slovenskih sodnikov. Zaradi ene pravnomočne obsodbe rušijo ugled celotnega sodstva. Stranka meša dve različni zadevi. Ena je sodba v zadevi Patria, druga so bile izredne volitve. Po njihovem mnenju bi padec sodbe v zadevi Patria dokazal, da volitve niso bile legitimne. S tem izrekajo nezaupnico več kot polovici slovenskega volilnega telesa, saj je volilna udeležba presegala 51 odstotkov, kar je glede na to, da je šlo za čas počitnic, zavidljiv uspeh, ki ga vsaj jaz nisem pričakoval. Decembra 2011 se je državnozborskih volitev v precej bolj idealnih razmerah udeležilo 65 odstotkov volilnih upravičencev. Pri tem ne smemo pozabiti, da so med 51 odstotki tudi volivci SDS, ki jih je bilo letos dobrih pet odstotkov manj kot pred tremi leti, kar je za stranko skrb zbujajoč podatek. Močno dvomim, da so Slovenci pripravljeni hoditi na predčasne volitve toliko časa, da na njih končno zmaga Janez Janša, saj so še pri nedeljskih mašah precej neredni. O tem, da so bile volitve šok za SDS, najbolje kažejo izjave podpredsednika Zvoneta Černača, ki je najprej dejal, da njihovi poslanci v Državnem zboru ne bodo prevzeli nobene funkcije, nato pa izjavo ublažil, ker naj bi bil napačno interpretiran, in dejal, da so govorili le, da ne bodo prevzemali vodstvenih funkcij.
Če so kaj pokazale zadnje volitve, so to, da slovenski volivci v politiki zahtevajo nove obraze, saj so siti neskončnih ideoloških spopadov, ki se napajajo v času druge svetovne vojne in v mitologiji vojne za osamosvojitev. Želijo si samo normalnega parlamenta, v katerem bi močna opozicija skrbno nadzorovala vlado in ji preprečevala, da bi prehitro postala opita od oblasti.