Komisija pritrdila Fajfarju
Predsednik sveta krajevne skupnosti Ljubno in član radovljiškega občinskega sveta Brane Fajfar vendarle lahko opravlja zimsko službo, je zdaj ugotovila Komisija za preprečevanje korupcije. Za ceste v Ljubnem namreč pozimi skrbi že trideset let, pogodbo s krajevno skupnostjo pa je podpisal že leta 2006.
Ljubno – Kot smo že poročali, je KPK v odgovoru na zastavljeno vprašanje Občine Radovljica pred dobrim mesecem dni zapisala, da Fajfar zaradi obeh javnih funkcij po naročilu krajevne skupnosti ne more več opravljati zimske službe v domači vasi.
»Komisijo za preprečevanje korupcije smo zaprosili za mnenje, ali obstaja omejitev oziroma prepoved poslovanja med krajevno skupnostjo in občinskim svetnikom, ki ni član sveta te krajevne skupnosti, ter za poslovanje med krajevno skupnostjo in občinskim svetnikom, ki je hkrati predsednik Sveta krajevne skupnosti v krajevni skupnosti, za katero opravlja naročila,« je takrat pojasnil direktor radovljiške občinske uprave Matjaž Erjavec, Fajfar pa je že takrat zatrjeval, da je prepričan, da ne dela protizakonito, ker je pogodbo o opravljanju zimske službe podpisal preden je postal predsednik sveta KS in občinski svetnik. Zdaj mu je pritrdila tudi protikorupcijska komisija, ki jo je za stališče zaprosil še Fajfar.
V svojem odgovoru so namreč zapisali, da njegova situacija predstavlja eno od izjem, ko se odločbe o omejitvah poslovanja ne uporabljajo. »Ureditev prepovedi poslovanja ožjih delov občine s člani sveta ožjega dela občine, ki so hkrati tudi občinski funkcionarji, je v pravni red vnesla šele novela zakona iz aprila 2011. Ta je izrecno določila, da omejitve ne veljajo za poslovanje na podlagi pogodb, ki so bile sklenjene pred funkcionarjevim nastopom funkcije. Določba je v veljavi še danes in predstavlja eno od izjem, po kateri se določbe o omejitvah poslovanja ne uporabljajo. Primeri, ko KS posluje s predsednikom sveta KS, ki je hkrati občinski funkcionar, na podlagi pogodbe, ki je bila sklenjena pred nastopom funkcije, ne predstavljajo poslovanja, ki je prepovedano,« je Fajfarju odgovorila KPK, ob tem pa opozorila, da takšnih pogodb ni mogoče obnoviti ali jih ponovno skleniti.