Vodja gorske policijske enote Robert Kralj, alpinist Klemen Premrl in zdravnica Urška Bricelj so opozorili na nevarnosti v gorah, ki so v zadnjih petih letih pri nas terjale tudi 147 življenj, letos pa že 12. / Foto: Gorazd Kavčič

Tragičen začetek sezone

Čeprav je vrhunec obiskov gora v avgustu, je bilo do sredine tedna že dvanajst smrtnih primerov, največkrat pa je vzrok za nesreče zdrs zaradi nepazljivost ter neprimerna oprema, zlasti obutev.

V primeru nesreče v gorah je treba za pomoč zaprositi na interventnih številkah 112 in 113, kot svetujejo reševalci, pa poškodovanca nikoli ne puščajte samega.

Tržič – »V zadnjih petih letih je v slovenskih gorah umrlo kar 147 ljudi, letos pa že dvanajst. Zadnji primer je bil na Triglavu, kjer se je smrtno ponesrečil hrvaški planinec, ki je zdrsnil z grebena kar okoli pesto višinskih metrov. Prejšnji vikend je bil sploh tragičen, saj so na območju Triglava umrli kar trije planinci. Seveda to niso bili zadnji primeri nesreč v gorah, saj se reševanja vršijo dan za dnem,« je povedal vodja Gorske policijske enote Robert Kralj in pojasnil, da se nesreče dostikrat zgodijo po spletu okoliščin, največkrat pa zaradi podcenjevanja tako lastnih zmogljivosti kot zaradi podcenjevanja težavnosti poti in tudi vremenskih razmer, ki se v gorah zelo hitro spreminjajo.

»Zadnji konec tedna je na Triglavu padlo deset centimetrov snega, kljub temu pa nekaterih planincev v njihovi nameri, da gredo na pot, ni bilo moč ustaviti. Nekateri so sicer upoštevali dobronamerne nasvete, ostali pa so se ob opozorilih, da pot v takih razmerah brez ustrezne opreme ni varna, le nasmehnili,« je svoje izkušnje razložil Robert Kralj in pojasnil, da se večina smrtnih nesreč zgodi zaradi hudih poškodb pri padcu. »Za večino zdrsov je vzrok nepazljivost in neprimerna obutev. Treba je vedeti, da je v visokogorju še marsikje sneg, čeprav je iz doline varljiv občutek varnosti. Zato je v visokogorje, predvsem tam, kjer poti prečkajo gore po severnih smereh, še vedno priporočljivo s sabo vzeti dereze in cepin,« tudi opozarja Robert Kralj in dodaja, da se planinska tura konča, ko se vrneš v dolino, in ne ko osvojiš vrh. »Tega se marsikdo ne zaveda, zato ga preseneti noč ali slabo vreme,« še pravi Kralj, ki z bogatimi izkušnjami ugotavlja, da izkušeni planinci naredijo precej manj napak od sezonskih.

»V pogovorih z njimi večkrat izvemo, da se za enega ali dva vzpona letno ne splača kupovati planinskih čevljev, še manj kakšne dodatne opreme. Prav takšni planinci so največkrat žrtve nesreč,« pravi Kralj, ki opozarja tudi na padajoče kamenje, ki je poleg zdrsov še kako nevarno. Zlasti avgusta se temu pridružijo še nevihte in strele, zato je treba biti pri načrtovanju poti še kako pazljiv.

S tem, da je pred odhodom še kako pomembno načrtovanje poti, se še kako strinja izkušen tržiški alpinist Klemen Premrl, ki opozarja tudi na telesno in psihično pripravljenost. Prav tako se strinja z dejstvom, da se je pred in med turo treba znati pravilno odločati. »Treba je znati oceniti, kdaj razmere postanejo prenevarne in je bolj smotrno turo prekiniti in se vrniti nazaj. Prav iz prekinjenih tur se še največ naučimo,« pravi Klemen Premrl in dodaja, da naj v gore ne hodimo sami.

Prav tako je treba imeti s seboj v gorah potrebno prvo pomoč, treba je upoštevati svoje kronične bolezni, predvidevati morebitna poslabšanja in seveda tudi opozorila planincem. »Poleg treznega premisleka o svoji pripravljenosti, o težavnosti ture, opremi in vremenski napovedi je treba temeljito premisliti o svojih boleznih. Tako je treba vzeti s seboj zadostno količino pijače, zadostno količno hrane in tudi oblačil, da ne pride do podhladitve. Seveda ne smemo pozabiti tudi na prvo pomoč. Če kljub temu pride do nesreče, moramo ohraniti trezno glavo ter ostati mirni in prisebni,« opozarja zdravnica Urška Bricelj in dodaja, da moramo v primeru, ko kličemo na pomoč, čim bolj natančno povedati, kdaj, kje in kaj se je zgodilo. Prav tako je treba povedati za vreme na kraju nesreče,« še pravi Urška Bricelj in opozarja, da v času, ko čakamo na pomoč, skušamo pone­srečencu pomagati že sami. Ob tem ga čim manj premikamo, če je potrebno, pa mu nudimo postopke oživljanja, saj je pri tem pomembna vsaka minuta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / sobota, 16. julij 2022 / 16:45

Soglasje k imenovanju direktorja muzeja

Kranjska Gora – Kranjskogorski občinski svetniki so na sredini seji dali soglasje k imenovanju Aljaža Pogačnika za direktorja Gornjesavskega muzeja Jesenice.

Objavljeno na isti dan


Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nočni pohod na Grmado

Medvode - Kot vsako leto, je bil tudi letos ob prvi polni luni v januarju, 5. januarja, nočni pohod na Polhograjsko Grmado, ki ga organizira Planinsko društvo Blagajana iz Polhovega Gr...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Na Katarini si želijo še več gostov

Katarina je dobila novo turistično brošuro, v kateri je predstavljena predvsem tamkajšnja bogata gostinska ponudba.

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Cepili bodo v skladu s strokovnimi smernicami

V ZD Medvode proti humanemu papiloma virusu še ne cepijo, saj čakajo na uradne strokovne smernice.

Splošno / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Anketa: Država bi morala plačati cepljenje deklet

V tokratni anketi smo naše sogovornike povprašali, kdo bi moral kriti stroške cepljenja deklet z novim cepivom proti raku na materničnem vratu, ki je druga najpogostejša oblika raka med Slove...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nadaljevala se bo gradnja tekaškega centra

Za dokončanje izgradnje Športno rekreacijskega centra v Preski bodo potrebovali še okrog 250 tisoč evrov. Od države jih letos pričakujejo 108 tisoč, a svoj delež bo morala primakniti tudi Občina.