
Pomagajo jim na trg dela
S projektom Stičišče Prehod bodo v prihodnjih dveh letih v gorenjski regiji mladim s posebnimi potrebami pomagali na prehodu iz šole v svet dela.
Kranj – Z namenom omogočanja in podpore celovitega modela pomoči mladim s posebnimi potrebami na prehodu iz šole na trg dela sta spomladi začeli delovati stičišči, Stičišče Prehod Celje za savinjsko regijo in Stičišče Prehod Kranj za Gorenjsko. »V prihodnjih dveh letih bosta stičišči delovali kot informativna točka in povezovalni člen med mladimi s posebnimi potrebami, institucijami in službami na lokalni in nacionalni ravni, nevladnimi organizacijami in delodajalci. Njune glavne dejavnosti bodo informiranje, izobraževanje in svetovanje,« je povedala Tatjana Dolinšek, direktorica Racio social, Zavoda za razvoj socialnih in zaposlitvenih programov Celje in vodja projekta Stičišče Prehod. Za Gorenjsko Stičišče vodi in izvaja Medobčinsko društvo gluhih in naglušnih Gorenjske – AURIS Kranj.
»Prehod iz šolanja v prvo zaposlitev je pogosto težaven korak za vsakega mladega. Stanje na področju zaposlovanja mladih s posebnimi potrebami oz. mladih z invalidnostjo je še toliko slabše. Analiza je pokazala, da bi lahko letno na trg dela vstopilo od devetsto do tisoč mladih, ki bi jih delodajalci v primeru zaposlovanja lahko šteli v kvoto za zaposlovanje invalidov. Tako pa se ti mladi kar »izgubijo« med iskalci zaposlitve. Smiselno je vzpostaviti tak sistem, ki bi mladega že v času šolanja pripravljal na trg dela, ga peljal iz enega v drug sistem s čim manj ovir,« je pojasnila Tatjana Dolinšek. Konkretno pri projektu Stičišče Prehod izvajajo individualno vodenje in spremljanje mladih s posebnimi potrebami skozi proces prehoda, tudi informiranje in ozaveščanje institucij in služb, ki prihajajo v stik z mladimi s posebnimi potrebami, delodajalcev … Organizirajo tudi neformalna izobraževanja za mlade s posebnimi potrebami, njihove starše, strokovne delavce. »S problematiko prehoda se ukvarja vrsta institucij in želeli bi, da se povežemo v naše Stičišče,« je še dejala Dolinškova. Projekt sofinancira Finančni mehanizem EGP in Norveške, Sklad za nevladne organizacije.
Delovanje dveletnega projekta 2014–2016 Stičišče Prehod je pravzaprav nadgradnja rezultatov projekta Prehod, ki se je izvajal med letoma 2010 in 2013 in je bil financiran s strani Evropskega socialnega sklada in Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. V njem so usposobili petnajst strokovnih delavcev za svetovalce in pilotno izvedli praktično izvajanje procesa prehoda z 61 mladimi. Svetovalka je postala tudi Urša Cimperšek iz AURIS-a, ki nadaljuje sodelovanje v aktualnem projektu. »V pomoč sem sedmim mladim s posebnimi potrebami; je pa čisto po naključju, da imajo vsi v skupini okvaro sluha. Ko smo se začeli srečevati, so imeli vsi nizko motivacijo, prepuščeni so bili sami sebi. Vsi so bili še študentje. Dosegli smo, da se jim je dvignila motivacija, vsi so napredovali v višji letnik. Enega sem tako motivirala, da je začel pisati članke za študentsko glasilo in ob tem še nekaj zaslužil. Eden je končal likovno akademijo, zdaj je v procesu pridobivanja statusa samostojnega kulturnega delavca. Začeli so se več družiti. Prav vsi so napredovali, tudi zaposlitev se je že našla. Ampak potruditi so se morali tudi sami,« je povzela Urša Cimperšek in dodala, da pri Stičišču pridobivajo mlade in šole za sodelovanje, lepo se odzivajo tudi starši in delodajalci.