
Napake voznikov na dolgi poti
V Avto-moto zvezi Slovenije ugotavljajo, da navade slovenskih voznikov v poletni sezoni niso vedno vzorne. Vozijo v natikačih, otrokom pustijo zapustiti sedeže ...
Kranj – Slovenski voznice in vozniki se na daljše poti vsako leto odpravljamo bolj pripravljeni, ugotavljajo v Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS), kar je v času poletnih počitnic zagotovo spodbudna ugotovitev. A kot je pokazala zadnja raziskava naše avtomobilistične organizacije, so naše vozne navade še vedno daleč od idealnih. Rezultati tako med drugim kažejo, da približno desetina staršev med vožnjo otrokom dovoli, da med daljšimi vožnjami zapustijo svoje sedeže, in da vsak deseti voznik, ki vsaj občasno vozi tovor na strehi (kolesa, strešni kovček ...), nanj očitno pozabi, saj je s strešnim tovorom že zadel ob nadstrešek, nadvoz ali drevesno vejo.
Medtem ko osem od desetih slovenskih voznikov pred odhodom na daljšo vožnjo preveri, kakšno vreme ga čaka na poti, še eden več pa zatrjuje, da se seznani tudi z omejitvami hitrosti na tujih cestah, pa zgolj vsak drugi predhodno preveri, kakšne so cene goriva v državi, v katero se odpravlja. To pa zna biti koristna informacija za države, ki so zgolj tranzitne na naši poti in bi lahko (cenejše) gorivo natočili v eni ali drugi državi. Poleg tega se premalo voznikov zaveda, da so v večini evropskih držav cene goriva na avtocestnih črpalkah višje od cen na črpalkah na lokalnih cestah.
Pred potovanjem v tujino je potrebno preveriti tudi dokumente, ne samo veljavnosti osebnih dokumentov, ampak tudi dokumente za avto, med njimi tudi zeleno karto. Skoraj vsak peti voznik (18 odstotkov) je namreč v anketi AMZS odgovoril, da so šele ob prestopu meje ugotovili, da je bil nekdo v avtu brez dokumentov ali pa ni bilo dokumentov za avto.
Dobra polovica anketirancev (58 odstotkov) – tako moških kot žensk – je priznala, da poleti vozijo tudi v natikačih, kar je lahko zelo nevarno v nepričakovani situaciji, opozarja AMZS. Ko je potreben hiter pritisk na zavoro, se namreč pri natikačih rado zgodi, da se vrh natikača zatakne za stopalko zavore in vozniku onemogoči pravočasen pritisk in s tem zaviranje. Nevarna je tudi vožnja z bosimi nogami, saj je stopalo bolj izpostavljeno (kar je npr. zelo boleče ob stiku z ostrim kamenčkom ali iglico, to pa zakasni pritisk na zavoro), zato je v nekaterih državah celo prepovedana.
Zelo zaskrbljujoč je podatek, da kar enajst odstotkov voznic in voznikov med daljšo vožnjo pusti otroku zapustiti sedež, ugotavljajo v AMZS in opozarjajo na hude posledice za nepripete potnike v primeru trkov ali nenadnega zaviranja. V AMZS zato staršem svetujejo, da že pred vožnjo poskrbijo, da se otrok na dolgi poti ne bo dolgočasil in da se bo med vožnjo udobno počutil.
Omenili smo že, da je vsak deseti voznik, ki je že kdaj na strehi vozil tovor, nanj med vožnjo pozabil in zato zadel ob višinsko oviro. Med najpogostejšimi ugotovljenimi napakami je tudi ta, da se za tankanja goriva odločimo šele, ko zasveti opozorilna lička, kar pa se lahko izkaže za veliko težavo v primeru avtocestnih zastojev ali pa zaprtju naslednje bencinske črpalke. Nevarna je lahko tudi slabo zložena prtljaga v potniški kabini. Več nasvetov za varno pot z avtomobilom sicer najdete na spletni strani AMZS.