Jörg Leonhard je napisal knjigo z naslovom Pandorina skrinjica – zgodovina prve svetovne vojne. München: Verlag C.H. Beck 2014. Štejejo jo kot eno prelomnih zgodovinarskih dejanj pri pisanju zgodovine prve svetovne vojne. V besedilu navajam nekaj Leonhardovih izhodišč.

Mirno vojaki spite večno spanje

V Gorenjskem muzeju smo ob stoletnici od začetka prve svetovne vojne postavili razstavo, ki jo bomo predstavljali v nadaljevanju podlistka. Če na spomeniku v Kranjski Gori piše Mirno junaki spite zadnje sanje, smo mi dali projektu naslov Mirno vojaki spite večno spanje. Vojno skušamo razumeti in njeno uničevalno moč obsojati.

Slovenija doživlja vstajenje prve svetovne vojne: televizijske oddaje, razstave, zbiranje spominov, knjižne objave …

Tudi v Evropi poteka intenzivno (ne)sporazumevanje o tem, kako razumeti prvo svetovno vojno in njene posledice.

Prvo svetovno vojno so včasih poimenovali velika vojna, svetovna vojna. Danes pa pišejo o prakatastrofi 20. stoletja, krizi moderne, civilizacijskemu zlomu, začetku druge tridesetletne vojne 1914–1945, ki ji potem sledi hladna vojna 1945–1989.

S prvo svetovno vojno Evropa postane »temni kontinent nasilja«.

Na vprašanje, kdaj natančno se je vojna začela, lahko relativno točno odgovorimo, določitev, kdaj in kje se je sploh končala, pa se pri natančnejšem premisleku pokaže kot neskončno težje.

Nesposobnost, da bi sklenili mir s seboj in z drugimi, je zaznamovala 20. stoletje še daleč po letu 1945. Dvajseto stoletje je bilo bolj ali manj razvoj posledic globalnega preloma v letih 1914–1918.

Ne samo število žrtev, tudi kvaliteta izkustva nasilja se poveča. Poleg vojakov tudi civilisti, zlasti preseljenci. Vojni invalidi so zrcalo vojne v miru, prav tako vojne vdove in sirote.

Vojna je pokazala, kaj vse je možno v imenu nacije in nacionalne države,

Dejanski zmagovalec je bila vojna sama. Posebej se razvijejo vojne za neodvisnost, za vzpostavitev držav, državljanske vojne, etnični konflikti.

Konec vojne je tudi konec klasične evropske vladavine, nova globalna igralca sta ZDA in Japonska. Konec je kontinentalnih evropskih imperijev, razvije se največji obseg francoske in britanske kolonialne vladavine. Ostanejo dolgoročna območja nasilja: Vzhodna, Srednja in Jugo­vzhodna Evropa, kjer je po­spešen razpad državnih struktur sprožil cikle nasilja, izgonov in državljanskih vojn.

Bilo je potrebno mnogo stranpoti, nešteto žrtev in bolečih začetkov v 20. stoletju, da smo spet ukrotili skrajno nasilje, ki se je razvilo od avgusta 1914, vzpo­stavili mirovno ureditev. Če je kje in kdaj, je ta ureditev ogrožena od znotraj ali od zunaj, smo še zmeraj dediči te vojne. Tudi Slovenci.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 8. julij 2016 / 12:01

Josipina Turnograjska in prva slovenska pesnica

»Zakaj zajoka dojenček ob rojstvu, če je res življenje lepo?« je v svoji knjigi zapisala pisateljica in novinarka Marinka Fritz Kunc. Pri pisateljici, pesnici in skladateljici Josipini Tur...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Mi plešemo

Slovenci so se že navadili, da enkrat letno v Ljubljani pripravijo dan aerobike, Plesna zveza Slovenije je podelila priznanja, pred časom so nam predstavili vrhunski izdelek, ki je vseboval zlato, sed...

Mularija / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Učenke s pisateljsko žilico

Med zmagovalci literarnega natečaja Gradim svet iz besed so bile tudi tri gorenjske učenke: Tina Malenšek iz Preske, Petra Piber z Bleda in Ana Krajšek z Jesenic.

Prosti čas / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Čemaž, naravno zdravilo

Čemaž, ki ga poznamo tudi pod imenom divji česen, gozdni česen, kačji lek, štrkavec ter medvedji česen, ima številne zdravilne učinke, lahko pa ga uporabite tudi za spomladansko očiščevalno sredstvo,...

Prosti čas / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Smučarska avantura z radiem

Radio Si - Radio Slovenia International, ki kot 4. nacionalni radijski program deluje v okviru RTV Slovenija, je organiziral smučanje izpod Mont Blanca, ki je potekalo od 22. do 27. februarja v franco...

GG Plus / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Za vsak okus ena

V Komendi smo tokrat spraševali, kako dobro poznate kranjsko klobaso, kako pogosto in s čim najraje jo jeste in ali se Slovenci z njo primerno ponašamo.