P.O.Č.I.T.N.I.C.E.

Pa razdrobimo to lepo besedo na črke in naredimo iz nje pojme, ki pomenijo počitnice.

P kot počitek. Počitek je za duha in telo nujna potreba, na katero pogosto pozab­ljamo. Če se primerjamo z drvarji, žagamo drevesa z skrhanimi žagami in smo pri tem precej neučinkoviti. Počitek pomeni, da žage na­brusimo in potem nam gre tudi delo bolje od rok. Vendar se splača biti pri preskakovanju od dela do počitka previden. Zdravniki se zadnja leta vse večkrat srečujejo z ljudmi, ki zbolijo, doživijo infarkt ali se jim zgodijo ne­sreče prav v prvih dneh dopustovanja. Ker je tudi odhod na dopust velik in dodaten stres. Zato dodajmo počitku še en počitek. Mnoge agencije že sledijo temu pojavu in dajejo termine od ponedeljka do ponedeljka. Počitek si privoščimo v različnih oblikah, sledimo pa potrebam svojega telesa in duha. Naj vas ne skrbi, kaj bodo rekli vaši otroci ali domači, če boste dva dni spali. Vsi bodo preživeli.

O kot odnosi. Med dopustom se pokažejo naši odnosi še bolj kot običajno. Mnogi ljudje mislijo, da bodo morje, sonce in čevapčiči naredili boljše odnose. Lahko jih samo pobarvajo in odišavijo, ne morejo pa jih narediti. Pogosto se natrgane vezi še bolj natrgajo ali celo pretrgajo. Imamo čas, da vidimo, čutimo, slišimo in dojamemo vse tisto, kar med letom spregledamo. In včasih nam to ni všeč. Odnosi so občutljiva zadeva, ki je ne moremo peljati k mehaniku, ko zaškripa. Dobra novica je, da sploh opazimo, kaj se dogaja. Slaba je, da dopust ni najboljši čas za revolucije. Naredimo manjše stvari, ki bodo imele večji učinek. Malo več prijaznih besed, malo več potrpežljivosti s pubertetniki (malimi in velikimi) in malo več zavedanja, zakaj smo sploh skupaj.

Č kot čas. Gledate na uro med dopustom? Imate natančen urnik kosila, plavanja in spanja? Potem je čas, da razmislite o tem, kaj vam to prinaša? Ura na dopustu ni pomembna. Jemo, ko smo lačni, pijemo, ko smo žejni, spimo, ko smo zaspani. Se sliši kot razpuščenost? Vsi potrebujemo tudi kanček tega. Sicer smo sužnji časa in sami sebi največji sovražniki.

I kot igra. Dopust brez igre je izgubljen dopust. Lahko je športna (na to prisega naš narod), družabna, otroška, zabavna … Tudi če je tekmovalna, naj ostane zabavna. Tudi če je miselna, naj ostane smešna. Poletje je čas za smeh, ne za resnost. Je čas za otroško razigranost, ne za odraslo pomembnost. Nikoli ne boste zgrešili, če se boste igrali Activity. Ta igra je tako dinamična, da naredi vzdušje kjerkoli in s komerkoli. Povej mi, s čim se igraš, in povem ti, kdo si. Škoda, ker toliko ljudi rajši občuduje svoje pločevinaste in druge vredne igrače, namesto da bi se prepustili igri življenja.

T kot ti. Pravijo, da so galebi egoistične ptice. Da njihovo kričanje, ko letijo po hrano, pomeni »jest, jest, jest« ali v knjižnem jeziku »jaz, jaz, jaz«. Smo tudi mi kot galebi? Če smo, se malce prelevimo nazaj v človeška bitja. V takšna, ki jim je mar za druge. Pravijo, da je najboljša hrana za srečo delati dobro. Veliko tega imamo na razpolago. Med drugim tudi delovne brigade, ki bodo odšle v Bosno na območja, ki potrebujejo pomoč. Zakaj pa ne?

N kot nagajivost. Videti je, da smo otrokom prepovedali že čisto vse. Plezati po drevesih, raziskovati gozd, plavati v rekah, kolesariti po ce­sti … Tudi nagajivost ni zaželena. Za vsako besedo skočimo, za vsako lumparijo naženemo vzgojni proces, za vsak pljunek označimo otroke. Mogoče malce pretiravamo? Naj bodo otroci tudi nagajivi. Ne vpijte, ko vas poškropijo z vodo, potunkajo ali vam namažejo nohte s kričeče zeleno barvo. Poiščite nagajivost v sebi in uporabite že tisto zobno pa­sto, da jim narišete brke. Nič ne boli, če smo nagajivi.

I kot še enkrat igra. Verjemite, da je ne more biti zadosti niti preveč.

C kot cene. Cene so počitniške. Oderuške. Ampak vedno imejmo v mislih, kaj kupimo in zakaj. Šele s tem zavedanjem nam ne bo žal denarja. Denar nam ne bo zagotovil srečnih počitniških dni. Te moramo znati ustvariti sami. S sendvičem ali s kaviarjem, vseeno je.

E kot ejga. Ejga kot pozdrav. Ejga kot stisk roke. Ejga kot medvedji objem (pa ne od medveda). Ejga, prijatelj, kako si. Ejga, uživajte.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / ponedeljek, 7. julij 2008 / 07:00

Slap Čedca v ruševinah

Komaj so lani sanirali plaz v dolini Komatevre, že je Jezersko zadela nova naravna nesreča, tokrat na drugi strani v Makekovi Kočni, kjer je bilo junija več podorov na območju slapa Čedca.

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 22. januar 2008 / 07:00

Razstava del mlade fotografinje

Šenčur - V Muzeju občine Šenčur poteka fotografska razstava Kranjčanke Katje Bidovec »Pogledi obrazov«. Mlada fotografinja, dijakinja tretjega letnika ekonomske gimnazije...

Splošno / torek, 22. januar 2008 / 07:00

Drugačen Kralj Lear

V Prešernovem gledališču smo si ogledali novo premiero, Shakespearovo tragedijo Kralj Lear v režiji Tomija Janežiča.

Prosti čas / torek, 22. januar 2008 / 07:00

Odločitev za vse življenje

Kako naj se najstnik, v najbolj občutljivih letih, brez izkušenj, odloči, kaj bo delal 40 let? Izbira poklica je odločitev, ki mu kroji večji del življenja, ga zaznamuje in omogoča lepo ali težko...

Prosti čas / torek, 22. januar 2008 / 07:00

Točka in območje smrti

Na program TV3 prihajata novi seriji. Podobna naslova serij skrivata v svoji vsebini popolnoma različne zgodbe. V soboto, 26. januarja, ob 21.55 bo na sporedu 1. del serije Točka smrti, ki...

Prosti čas / torek, 22. januar 2008 / 07:00

Fabiani : Plečnik

V sredinem filmskem terminu bodo v sredo ob 19.55 na 1. programu Televizije Slovenija premierno predvajali dokumentarni film z naslovom Fabiani : Plečnik.