
Nadaljujejo energetsko obnovo šol
Potem ko so pred kratkim zaključili energetsko sanacijo osnovne šole A. T. Linharta, je občina Radovljica prejšnji teden začela še energetsko sanacijo leške osnovne šole F. S. Finžgarja, za katero namenja več kot osemsto tisoč evrov.
Lesce – Šolo v Lescah bodo tako kot pred tem radovljiško toplotno izolirali in zamenjali stavbno pohištvo. Vrednost projekta je 838 tisoč evrov, od tega kar 85 odstotkov sofinancira kohezijski sklad prek razpisa ministrstva za infrastrukturo. Obnova bo končana pred začetkom šolskega leta 2015/2016.
Tudi energetska sanacija radovljiške osnovne šole, ki se že odraža v prihrankih pri stroških ogrevanja, je potekala dve leti. V tem času so na stavbi zamenjali vsa okna, obnovili fasado in starejši del ravne strehe, pred začetkom novega šolskega leta pa bodo vgradili še kogeneracijski sistem in toplotno črpalko ter vzpostavili energetski monitoring porabe toplote za ogrevanje. Občina je na razpisu ministrstva za infrastrukturo tudi za obnovo radovljiške osnovne šole pridobila sredstva kohezijskega sklada v višini osemsto tisoč evrov. Vrednost celotnega projekta znaša približno 1,082 milijona evrov.
Občina Radovljica projekte energetske sanacije javnih stavb izvaja na podlagi leta 2011 sprejetega lokalnega energetskega koncepta. V njem so kot prednostni določeni še ukrepi za izvedbo fotovoltaičnih elektrarn in kogeneracijskih sistemov ter pripravo zasnove gradnje daljinskega ogrevanja na lesno biomaso v Radovljici. »V času po sprejemu dokumenta sta bili na strehi osnovnih šol A. T. Linharta in Antona Janše Radovljica nameščeni sončni elektrarni, za kar je občina namenila 250 tisoč evrov. Skupaj letno proizvedeta 110 kilovatnih ur električne energije, kar zadošča za potrebe petindvajsetih gospodinjstev. Vrtec v Kamni Gorici je z ogrevanja na elektriko prešel na ogrevanje na lesno biomaso, bazen v Kropi je pridobil toplotno črpalko za ogrevanje vode, energetsko sanirana je bila stavba zdravstvenega doma v Radovljici, v teku je energetska obnova osnovne šole v Begunjah, kjer je bila azbestna streha lani že zamenjana in toplotno izolirana,« pojasnjujejo na občini Radovljica.
Za izvajanje lokalnega energetskega koncepta je tako občina v zadnjih treh letih namenila približno 1,2 milijona evrov, v letošnjem letu pa zagotovila še dodaten milijon, za projekte izboljšanja energetske učinkovitosti stavb pa ji je na dveh razpisih ministrstva za infrastrukturo iz kohezijskega sklada uspelo pridobiti 2,1 milijona evrov. Na naslednji razpis bodo prijavili še energetsko sanacijo osnovne šole v Lipnici in vrtca v Radovljici.