Kamniti most – vse so naredili, le na ograjo so pozabili
Kamniti most je znamenita zbirka loških pravljic in bajk avtorja Lojzeta Zupanca, ki ima za Loko in Ločane poseben pomen. Kamniti most je tudi naslov ene od pripovedk, ki je osnova za osrednji dramski dogodek na tokratnem Historialu. Na osrednjem odru na Mestnem trgu ga bodo v soboto, 21. junija, uprizorili dvakrat: ob 11. in 18. uri.
Kamniti most s kipom svetega Janeza Nepomuka je ena od lepot srednjeveške Škofje Loke. Ko opazujemo, kako pod njim teče Selščica, se zdi, kot da se kamni pogovarjajo z vodo in pripovedujejo številne zgodbe. Ena od njih razkriva nastanek mostu. Kamniti most je dal leta 1381 zgraditi freisinški škof Leopold in nanj postavil moža, ki je pobiral mostnino. Nekega dne se je tudi škof odločil, da bo s konjem prečkal most. Komaj je pridirjal skozi Selška vrata, že ga je ustavil mostninar, ki ni poznal izjeme, in je zahteval plačilo. Škof je bil nadvse užaljen, močno se je razburil in začel na ves glas vpiti. S tem je tako prestrašil konja, da sta z mostu, ki takrat še ni bil zaščiten z ograjo, padla v deročo reko in utonila.
Ta pripovedka je osnova za dramsko igro v režiji Matije Milčinskega in po scenariju Katje Štucin. Sama zgodba, ki izpostavlja družbeno neenakost in nepravičnost, je kratka in dokaj preprosta, scenaristka pa je vanjo vnesla še povezavo z današnjim časom. »Nisem mogla niti mimo dejstva, da je naše mesto čudovito in da ga mnogi med nami, čeprav je majhno, ne poznajo dovolj dobro, zato se mi je zdelo pomembno, da sem v besedilo vključila nekaj zgodovinskih dejstev in orisala njegovo bogastvo. Ob tem sem se poigrala tudi z narečji in vnesla še nekaj humornih situacij,« pravi scenaristka in dramaturginja Štucinova in dodaja, da bodo pri tokratni uprizoritvi sodelovale tudi plesalke pod vodstvom koreografinje Mateje Tuta. »Zgodba gre še korak dlje, saj bodo gledalci morda zaslutili začetek ljubezenske zgodbe, ne bomo pa jim razkrili, ali bo predstava Kamniti most sploh uprizorjena ali ne. O tem bodo po ogledu razmislili sami,« zaključuje Štucinova, ki si želi, da med ljudmi ne bi obstajale razlike, ki jih podčrtuje zgodba.
V predstavi igra ansambel Loškega odra: Jan Bertoncelj, Matjaž Eržen, Blaž Vehar, Bojan Trampuš, Jure Simonič, Jože Drabik, Martin Lunder in Gašper Murn. Za glasbeno spremljavo skrbi Jaka Strajnar, za sceno in kostume Tina Dobrajc, Ludvik Kaluža pa je podpisan kot lektor.
Zbirka pripovedk Kamniti most, ki je luč sveta ugledala leta 1964, nam po petdesetih letih naslovno zgodbo prinaša še na oder. Spoznajte tudi vi bogato ljudsko domišljijo, ki jo odstira nastanek Kamnitega mostu.