Predsednik ne sme plužiti
Član občinskega sveta in predsednik sveta krajevne skupnosti Ljubno Brane Fajfar zaradi svoje funkcije ne bi smel izvajati zimske službe v domači vasi, čeprav za ceste pozimi skrbi že skoraj trideset let.
Radovljica – Da zaradi obeh javnih funkcij po naročilu krajevne skupnosti ne more več opravljati zimske službe v domači vasi, je namreč ugotovila protikorupcijska komisija, ki jo je za mnenje o tem zaprosila občina Radovljica.
»Komisijo za preprečevanje korupcije smo zaprosili za mnenje, ali obstaja omejitev oziroma prepoved poslovanja med krajevno skupnostjo in občinskim svetnikom, ki ni član sveta te krajevne skupnosti, ter za poslovanje med krajevno skupnostjo in občinskim svetnikom, ki je hkrati predsednik Sveta krajevne skupnosti v krajevni skupnosti, za katero opravlja naročila,« je pojasnil direktor radovljiške občinske uprave Matjaž Erjavec.
Kot pravi, so potrebovali mnenje za svetnika Miha Zalokarja, ki je za eno od krajevnih skupnosti želel pripravljati spletne strani, ter za Braneta Fajfarja, ki je hkrati tudi predsednik sveta KS Ljubno in v tej krajevni skupnosti že skoraj tri desetletja skrbi za zimsko službo. Kot je razvidno iz mnenja komisije, Zalokar posle za krajevno skupnost lahko opravlja, ker ni člani sveta krajevne skupnosti, Brane Fajfar pa ga zato, ker je predsednik oziroma član sveta KS, ne sme.
»Prepričan sem, da nikoli nisem delal protizakonito,« zatrjuje Brane Fajfar, ki je tudi sam pristojne takrat, ko je postal član občinskega sveta, spraševal o združljivosti svoje funkcije z delom, ki ga opravlja za krajevno skupnost. »Res pa je, da sem o tem spraševal v začetku aprila 2011, zakon pa se je na tem področju spremenil konec istega meseca.« A kljub temu, pravi, da so bila pojasnila dana na podlagi stare zakonodaje, njegovo delo, ki ga za krajevno skupnost opravlja že skoraj tri desetletja – več kot deset let je tudi predsednik sveta KS – ne more biti nezakonito. »S Krajevno skupnostjo, v imenu katere je podpisnik podpredsednik, sem konec leta 2006 za opravljanje zimske službe podpisal pogodbo, ki velja do odstopa ene od strank in na podlagi katere izdajam račune. Na tej osnovi sem tudi kupil vse specializirane stroje, ki jih potrebujem za pluženje specifičnega terena na območju vasi Ljubno. Zakon govori o tem, da omejitve ne veljajo za poslovanje na podlagi pogodb, ki so bili sklenjene pred njegovo uveljavitvijo, zato je moje delo iz formalnega vidika nesporno.«
Pa tudi s praktičnega, je prepričan Fajfar. »Dosledno se izločam iz postopka naročanja. Poleg tega svoje delo opravljam dobro in ceneje kot v primerljivih krajevnih skupnostih v občini; v lanski sezoni sem tako izdal za 12 tisoč evrov računov, v sosednji krajevni skupnosti Brezje jih je zimska služba stala skoraj še enkrat več, 22 tisočakov.«
Kot pravi, gre morda razlog, da so se na občini Radovljica lotili preverjanja (ne)združljivosti njegovih funkcij s poslovno dejavnostjo, iskati v dejstvu, da ga v bližajočem se novem mandatu ne želijo več videti v občinskem svetu. Znano je, da je Fajfar spomladi ostro nasprotoval načrtovanim spremembam občinskega statuta, s katerimi bi se zmanjšal vpliv krajevnih skupnosti v občini.
Direktor občinske uprave Matjaž Erjavec zatrjuje, da ne gre za politično obračunavanje. »Preprosto smo želeli, da se stvari uredijo. Glede na mnenje KPK, Brane Fajfar pač ne more biti hkrati predsednik sveta krajevne skupnosti Ljubno in izvajalec zimske službe v njej.«