Gospodarstvo je osnova
Če se nova vlada ne bo bolj ukvarjala z gospodarstvom, ne bomo izšli iz krize, pravijo v Klubu slovenskih podjetnikov in poudarjajo, da je gospodarstvo osnova tudi za socialno državo.
Šenčur – Člani Kluba slovenskih podjetnikov so v ponedeljek na srečanju v Šenčurju predstavili kratko analizo lanskega poslovanja petinpetdesetih podjetij, ki so združena v klubu. Analiza je pokazala, da podjetja iz kluba močno presegajo slovensko povprečje. Medtem ko so podjetja iz kluba lani sredstva v upravljanju povečala za 3,82 odstotka, je preostalo slovensko gospodarstvo beležilo enaodstotni padec. Podjetja v klubu so (brez upoštevanja podatkov na ravni skupin) lani upravljala približno 243 milijonov evrov kapitala ali 12 odstotkov več kot leto prej, v preostalem gospodarstvu je bila rast le polodstotna. Čisti dobiček »klubašev« je bil lani za 20,2 odstotka višji kot leto prej, v slovenskem gospodarstvu se je znižal za skoraj 64 odstotkov. Povprečna zadolženost članov kluba je znašala nekaj manj kot 45 odstotkov kapitala, v Sloveniji dobrih 56 odstotkov. Zaposlenost v podjetjih, ki so člani kluba, je ostala na enaki ravni, medtem ko se je v državi v prvih letošnjih treh mesecih glede na primerljivo lansko obdobje povečala za 3,3 odstotka.
Predsednik kluba Marjan Batagelj, sicer tudi predsednik upravnega odbora družbe Postojnska jama, je predstavitev poslovanja podjetij v preteklem letu zaključil s pozivom za sprejetje ukrepov gospodarjenja, ki bodo omogočili obstoj in nadaljnji razvoj podjetij, brez katerega tudi ne bo izboljšanja življenjskega standarda državljanov. »Spoštovane in neodvisne vlade so tiste, ki imajo močno in urejeno gospodarstvo. Šele takrat, ko bomo v Sloveniji dobili takšno vlado, ki si bi kot vizijo in temeljno usmeritev postavila hiter gospodarski razvoj in zmanjšanje brezposelnosti, ne bo več dilem, kakšno vlogo naj imajo delodajalci, delavci in sindikati. Do takrat pa bomo tako kot sedaj živeli v slovenski gospodarski mimikriji in se iz dneva v dan spraševali, če se sploh še splača imeti sedež podjetja v Sloveniji,« je dejal Batagelj in kot ključne ukrepe za gospodarski razvoj in izhod iz krize izpostavil reformo delovne in davčne zakonodaje in pokojninskega sistema. »Pomembno je, da ustvarimo okolje, ki si ga bodo tujci želeli. S tem ne mislimo na to, da bi postali za delavce neprijazna država, ampak predvsem na to, da bi bili konkurenčna država s konkurenčnim gospodarstvom.« Med člani kluba je bilo še slišati, da bi se v državi resnično morali ukvarjati z bistvom problema – z gospodarstvom, ki je temelj za socialno državo, pokojnine in ostale aktivnosti, da je gospodarsko okolje treba z nižjimi prispevki na plače, nižjimi davki in manjšimi birokratskimi ovirami pri postavljanju objektov narediti bolj zanimivo za vlagatelje, da med kandidati za novo vlado ni veliko ljudi, ki bi se spoznali na podjetništvo ...