Željko Puljić, glavni direktor Iskratela / Foto: Tina Dokl

Najboljše v osmih letih

Prvi kvartal leta 2014 je bil za kranjski Iskratel najboljši prvi kvartal v zadnjih osmih letih, ugotavlja glavni direktor Željko Puljić. Letos so odpustili devetdeset delavcev, a tudi zaposlujejo nove profile kadrov.

Gospod Puljić, letošnje prvo četrtletje ste menda poslovali tako dobro kot že dolgo ne …

»Prvi kvartal letošnjega leta je bil za Iskratel najboljši prvi kvartal v zadnjih osmih letih. Izboljšala se nam je namreč situacija na tradicionalnih trgih, naredili smo premik v Ruski federaciji, v Turkmenistanu in Kazahstanu. V prvem kvartalu je tako Skupina Iskratel realizirala 18,2 milijona evrov prihodkov, v lanskem prvem kvartalu pa polovico manj. Trudimo se, da podoben tempo zadržimo tudi v drugem kvartalu in v drugi polovici leta. Tu bi omenil projekt modernizacije Slovenskih železnic in uvajanja GSMR tehnologije v njihovo omrežje, ki prihaja v fazo polne realizacije, tako da tudi v drugi polovici leta pričakujemo višjo realizacijo od dosedanje.«

Ruski trg je za vas najpomembnejši, najbrž pa se razgledujete tudi po novih trgih …

»Letos smo predvsem 'odprli' Turčijo, kjer smo sicer še v fazi nudenja naše opreme in odgovarjanja na njihove tenderje, a nam je že uspelo podpisati tudi pogodbo za dobavo terminalne opreme, imamo pa še nekaj drugih obetov. Kot nove ciljne trge smo si zastavili tudi trge Latinske Amerike, predvsem Brazilijo, kjer pa nimamo takega uspeha kot v Turčiji, zato bomo verjetno vse sile raje usmerili na že obstoječe trge. Med nove trge sodi tudi Turkmenistan, kjer smo lani sklenili prvi posel v vrednosti 14 milijonov dolarjev, ki ga bomo zaključili do konca junija.«

Ali zaostrene razmere v odnosih med Ukrajino in Rusijo kakorkoli vplivajo na vaše poslovanje?

»Zaenkrat ne. Vsaka eskalacija pa seveda pomeni dodatno tveganje, zato smo že pripravili akcijski načrt, kako zavarovati naše poslovanje v primeru uvedbe sankcij. Aktivno sodelujemo in si izmenjujemo informacije tudi z zunanjim ministrstvom oziroma njegovo gospodarsko diplomacijo. Na tem mestu moram pohvaliti prizadevanja zunanjega ministrstva in ministra Erjavca osebno, da zaščiti interese slovenskih podjetij na teh trgih.«

Kako pa bo na vaše poslovanje vplivala napovedana prodaja Telekoma Slovenije?

»Telekom Slovenije ima v našem podjetju neko prednostno pozicijo, ker predstavlja domicilni trg, ki je izjemno pomemben za pridobivanje referenc. Telekom Slovenije sicer predstavlja približno pet odstotkov naših prihodkov in za nas je pomembno, da vsaj zadržimo tak obseg poslovnega sodelovanja. Znotraj Telekoma Slovenije smo sicer izpostavljeni povsem enaki konkurenci kot na zunanjih trgih in si želimo, da bi tako visoke norme izbire dobaviteljev kot doslej ostale tudi ob morebitni spremembi lastništva.«

Kako ste sicer poslovali lansko leto?

»Lansko leto je Skupina Iskratel končala s pozitivnim rezultatom v višini treh milijonov evrov, vendar pa smo iz poslovanja osnovne dejavnosti, kar je najbolj pomembno, ustvarili izgubo. Smo se pa lani razdolžili za približno deset milijonov evrov, sicer bi bil rezultat drugačen. Svoje obveznosti do bank in dobaviteljev redno izpolnjujemo, radi pa bi, da se trenutni pozitivni trend pripozna tudi v bankah, ko se dogovarjamo o zavarovanju poslov, predvsem izvoznih, in o hitrih premostitvenih sredstvih, če bi bila potrebna. V tem segmentu so banke še vedno zelo konzervativne, smo pa opazili pozitivne spremembe pri SID banki, s katero se aktivno pogovarjamo o financiranju nekaterih izvoznih poslov.«

Ali boste glede na spodbuden začetek leta spreminjali poslovne načrte za 2014, ki so bili narejeni dokaj konzervativno?

»Za letos smo sicer v resnici nekoliko zadržano načrtovali 82,5 milijona evrov prihodkov, ker smo morali končati proces prestrukturiranja in optimizacije poslovanja, ne samo v stroškovnem smislu, ampak tudi pri čiščenju nekaterih portfeljev. To smo začeli aprila lani in ga v večjem delu končujemo do konca junija, s tem da bomo določene ukrepe zadržali do konca leta. Trenutno imamo zastavljena dva ključna cilja: prvi je zaključiti poslovno leto po načrtih in jih, če bo le možno, tudi preseči, drugi pa je dobra priprava na leto 2015. To pomeni predvsem pripravljenost v operativnem smislu, da povečamo obseg poslov v prihodnjem letu.«

Za letos ste napovedali odpustitev dodatnih devetdeset zaposlenih. So se ti načrti kaj spremenili?

»Napovedani kadrovski rez se s 30. junijem končuje, naredili bomo sicer še nekaj dodatnih optimizacij, zlasti kadrovskih prerazporeditev v servisni podpori doma in zlasti v tujini, kjer ustvarjamo večino posla.«

Po drugi strani zaposlujete nove kadre. Kako je to možno?

»Del priprav na leto 2015 predstavlja tudi zaposlovanje novih profilov predvsem v vertikalah, kjer so potrebna specifična znanja iz energetike, transportnih sistemov, signalizacije in avtomatizacije, ki niso v telekomunikacijski panogi. V tem segmentu iščemo nove kadre, ki v slovenskem prostoru sicer obstajajo, vendar je njihova migracija zelo majhna.«

Odpuščanje je potekalo tudi v razvojnem delu Iskratela. Ali to pomeni, da boste razvoj v prihodnosti zaupali zunanjim partnerjem?

»Za nekatere sisteme, ki so razviti za določene aplikacije v Core omrežju, smo praktično dosegli konec generičnega razvoja in sedaj poteka le še dopolnjevanje določenih funkcionalnosti ter vzdrževanje. Smo torej v fazi prestrukturiranja razvojnega potenciala, ko poteka zmanjševanje na obstoječih programih, a se povečuje na nekaterih novih projektih. Več vlagamo v razvoj specifičnih rešitev, kot so tehnološke zveze za železnice in energetiko, dispečerji, sistemi obveščanja potnikov in občanov, varno mesto, eden od paradnih konjev je tudi naša realizacija sistema klica v sili 112. Ravno prejšnji teden sem podpisal pogodbo za uvajanje sistema 112 v Kirgiziji, vredno skoraj milijon evrov.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Ugodnost članske izkaznice

Trgovino Cona Bomax najdemo na Gorenjskem, Dolenjskem in Štajerskem. Prijazne trgovke trgovine Cona Bomax v Kranju, Nataša, Lili in Milanka so nam razložile, da pri njih srečamo pogosteje moškega k...

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 7. oktober 2014 / 16:39

Pokal Karavank v Sarajevo

Na močnem mednarodnem turnirju so se izkazali tudi domači košarkarji in navijači.

Kronika / torek, 7. oktober 2014 / 13:33

Umrl je Simon Vindiš, vodja letalske enote

Kranj – Včeraj popoldne so na kranjskem pokopališču pokopali Simona Vindiša, ki je kljub hudi bolezni nazadnje vodil Letalsko policijsko enoto na Brniku.

Rekreacija / torek, 7. oktober 2014 / 13:32

Šport, druženje in zabava v blatu

V Športnem društvu Poljane so v nedeljo prvič pripravili atraktivno tekmovanje v premagovanju ovir BlatFejst.

Šport / torek, 7. oktober 2014 / 13:32

Gorenjski obračun hokejistom Triglava

Kranj, Bled, Jesenice – V soboto je bila v Ledeni dvorani Zlato polje v Kranju tekma 3. kroga v INL, na kateri je moral domači Triglav po izenačeni tekmi na koncu le priznati premoč avstrijskega Fe...

Gorenjska / torek, 7. oktober 2014 / 13:24

Zmage se veseli dvaindvajset županov

V dvaindvajsetih občinah na širšem Gorenjskem so v nedeljo že dobili nove župane, največji presenečenji v Kranjski Gori in Medvodah.